1. Ada
Opština Ada je održiva, preduzetnički orijentisana opština koja podržava privatne kompanije, preduzetnike i građane sa poslovnim idejama i snažno podržava održivi razvoj opštine u korist blagostanja njenih građana.
Prioritetni cilj je izgradnja opštine kao unapeđene i kompetitivnije investicione destinacije i razvoj zdravstvenog i wellness turizma.
Ulaganje u lokalni ekonomski razvoj odnosno u opremanje industrijske zone, podršku zapošljavanju i preduzetništvu predstavljalo je u poslednje četiri godine snažnu osnovu koja je za rezultat dala nisku nezaposlenost, značajna ulaganja u ekonomiju i podršku investicijama u opštini i povećavanje zaposlenosti u ključnim sektorima za razvoj lokalne privrede.
Na teritoriji opštine Ada postoje uslovi za dalji razvoj zdravstvenog i spa turizma, sportsko-rekreativnog, kampersko-rečnog, banjskog, lovnoribolovnog i manifestacionog turizma.
Broj industrijskih zona: 4.
2. Aleksandrovac
Opština Aleksandrovac je smeštena u centralnoj Srbiji između planina Kopaonik, Željin, Goč i Jastrebac.
Geografski, klimatski i pedološki uslovi među najboljima su u Srbiji za gajenje vinove loze, pa je Župa poznata po vinogradima koji se prostiru na oko 2.500 hektara. Ovde se gaje najstarije autentične sorte grožđa u Srbiji, tamjanika i prokupac, ali i župski bojadiser, smederevka, sovinjon, semijon, župljanka, neoplanta, šardone, italijanski rizling. “Vino Župa“ iz Aleksandrovca i “Rubin“ iz Kruševca činili su okosnicu vinogradarstva i vinarstva od šezdesetih godina XX veka. „Vino Župa“ spada u 20 najvećih izvoznika iz Srbije. Pored vinogradarstva, razvijeno je i voćarstvo, a šljive, kruške i jabuke se posebno ističu.
Kako je 56,1 % ukupne površine opštine poljoprivredno zemljište (23.259 ha), odnosno 78,8 % ovog zemljišta pripada kategoriji obradivog zemljišta, to je uticalo da poljoprivreda bude osnovna privredna delatnost stanovništva.
3. Aleksinac
Teritorija Opštine zahvata 707 kilometara kvadratnih, od čega se poljoprivredno zemljište prostire na 45.463 ha, a šume na 20.398 ha. Plodni aluvijalni nanosi i gajnjača preovladavaju u ravničarskom delu, a smonica u brdsko-planinskom. Najveći deo obradivog zemljišta nalazi se u dolinama reka Južne Morave i Moravice, zemljište je pogodno za razvoj vinogradarstva, povrtarstva (gaje se paprika šilja, kupus, karfiol, krastavac, patlidžan, tikvica, cvekla…), proizvodnju krmnog bilja i industrijskog bilja, ali i za uzgoj voća (jagode, kupine, maline, šljive, višnje). 60% od ukupnog broja domaćinstava u Opštini, bavi se poljoprivredom.
Razvojni potencijal opštine prvenstveno leži u većoj eksploataciji rude, osnaživanju poljoprivrede, iskorišćavanju vodenih tokova i turizma. Aleksinac ima masivne eksploatacione rezerve rude i minerala: šljunka i peska (6 miliona m3), krečnjaka (4 miliona m3), mrkog uglja (28,3 miliona tona) i uljnih škriljaca (1,8 milijardi tona).
Broj industrijskih zona: 5.
4. Alibunar
Opština Alibunar smeštena je u AP Vojvodini, u njenom jugoistočnom delu i pripada Južnobanatskom okrugu.
Učešće agro sektora u ukupnoj privredi Opštine je 70%, a više od polovine stanovništva se bavi poljoprivredom i to najviše ratarstvom, a uz to povrtarstvom, voćarstvom, vinogradarstvom i gajenjem stoke. U poslednje vreme, pored proizvodnje na otvorenom polju, javlja se i proizvodnja povrća u plastenicima, ali na veoma malim površinama i to najčešće paradajza, paprike i kupusa.
Raznovrsni prirodni i antropogeni turistički resursi na teritoriji opštine Alibunar omogućuju razvoj različitih vidova turizma: kulturni, manifestacioni, sportsko-rekreativni, izletnički, lovni, ribolovni (kanal DTD), seoski, tranzitni itd. Kao najveći turistički potencijal opštine je destinacija Devojačkog bunara(Deliblatska peščara).
5. Apatin
Opština Apatin se nalazi na krajnjem zapadu Bačke, u AP Vojvodini. Teritorijalno pripada Zapadnobačkom okrugu i prostire se na površini od 333 kvadratna kilometra, od čega poljoprivredno zemljište čini 74,6% teritorije. Svrstava se u grupu srednje velikih pokrajinskih opština. Pored gradskog naselja Apatina, teritoriji Opštine pripada još 4 naselja seoskog karaktera: Svilojevo, Kupusina, Prigrevica i Sonta.
Osnovu privrednog razvoja Apatina činile su sledeće privredne grane: brodogradnja, metalna industrija, drvoprerađivačka, prehrambena, tekstilna, industrija obuće, poljoprivreda i turizam, u kojima je krajem osamdesetih godina prošlog veka bilo zaposleno preko 11.000 radnika. Period raspada bivše Jugoslavije, kao i period
tranzicije, uslovili su prestanak rada mnogih preduzeća ili se radilo sa znatno smanjenim kapacitetima.
U procesu realizacije je projekat izgradnje eko-industrijske zone Apatin sa funkcionalnim celinama: intermodalni terminal (logistički centar), slobodna zona, industrijsko-tehnološki park i kompleks luke Apatin sa pristaništem.
Broj industrijskih zona: 5.
Slobodna zona Apatin.
6. Aranđelovac
Ova Opština teritorijalno pripada Šumadijskom okrugu, u centralnom je delu Srbije i po svojoj veličini je na trećem mestu u okrugu. Zauzima površinu od 376 kilometara kvadratnih, od čega poljoprivredno zemljište čini 68,1%, a šumsko 23,7%. Gradsko naselje Aranđelovac zauzima severoistočno podnožje planine Bukulje i leži na izvoru reke Kubršnice.
Na području opštine Aranđelovac posluje 512 privrednih društava i 1573 preduzetničkih radnji. U strukturi privrednih društava i preduzetnika dominiraju prerađivačka industrija i trgovina dok je u oblasti prerađivačke industrije najzastupljenija prerada u oblasti nemetala.
Oslonac privrednih aktivnosti su resursi angažovani u stvaranju nove vrednosti i to materijalni – mineralna voda, mermer, glina… zatim ljudski – kvalifikovana radna snaga i vlasnici privatnih kompanija snažnog preduzetničkog duha i turistički resursi – na kojima počiva Bukovička banja u Aranđelovcu.
Pored resursa koje poseduje, privrednoj atraktivnosti Opštine Aranđelovac doprinosi i centralna pozicija i povezanost sa velikim administrativnim centrima (Beograd 75km, Kragujevac 50km, Lazarevac 30km…) te svojom pozicijom u centralnom delu Srbije pokriva u krugu do 100 km 50% stanovništa Srbije.
Broj industrijskih zona: 1.
7. Arilje
U opštini Arilje, stanovništvo se pretežno bavi zanatstvom i voćarstvom, a generalno postoje povoljni prirodni uslovi za poljoprivrednu proizvodnju. Poljoprivreda je dominantna u strukturi dohotka opštine sa 41% učešća. Najrazvijenija grana poljoprivrede je voćarstvo. Po proizvodnji maline ovaj kraj je poznat širom sveta. Malina se plantažno gaji na 1.500 ha i postoji preko 50 hladnjača na opštinskoj teritoriji. Posmatrajući proizvodnju i ekonomski značaj, šljiva i jabuka dele drugo mesto. Stanovništvo se često bavi i govedarstvom.
Arilje je opština koja ima dugu preduzetničku tradiciju. Do devedesetih godina prošlog veka uspešno poslovalo desetak većih industrijskih pogona. Ključni sektori privrede u opštini su: tekstilna industrija, poljoprivredno prehrambeni sektor, metalski sektor, drvoprerada i građevinarstvo.
Danas u opštini Arilje posluje 803 radnji i 279 preduzeća, (na svakih 11 radno aktivnih stanovnika dolazi po jedan privredni subjekat), što je znatno iznad proseka Republike i Okruga.
Dominantne grane su poljoprivreda sa prehrambenim sektorom i prerađivačka industrija (tekstilna industrija, prerada drveta, metaloprerada). U regionu su poznati tekstilni proizvodi iz Arilja, sa zaštićenim žigom kvaliteta „Ariljski tekstil“, kao i „Ariljska malina“ sa zaštićenim geografskim poreklom.
Broj industrijskih zona: 1.
8. Babušnica
Opština Babušnica se nalazi u sastavu Pirotskog upravnog okruga6 (administrativni centar grad Pirot), u statističkom regionu Južna i istočna Srbija (najveći grad Niš).
Poljoprivredno zemljište je jedan od najznačajnih resursa opštine Babušnica. Međutim, kako opština Babušnica pripada brdsko-planinskom području, bonitetne vrednosti zemljišta su nižih kategorija. Poljoprivredno zemljište na teritoriji opštine Babušnica zauzima 29.533 ha ili 55,80% područja opštine.
U administrativnim granicama opštine Babušnica obrasle šume ukupno zauzimaju 19.819 ha, odnosno 37,5% teritorije.
Na području opštine Babušnica postoje potencijali korišćenja hidroenergije, geotermalne i solarne energije, energije vetra i biomase.
Na lokalitetu Zvonce – Ruj planina vrši se istraživanje zlata i pratećih polimetala, dok se na lokalitetu Rakov Dol vrši istraživanje gabra. Eksploatacija kamenog uglja vrši se na lokalitetu Jerma.
Broj industrijskih zona: 3.
9. Bajina Bašta
Osnova privrede Bajine Bašte je Hidroelektrana Bajina Bašta, snage oko 1000 megavata. Grad je u periodu tranzicije, kao i mnogi drugi gradovi, osiromašio i izgubio posebno u delu privrednih aktivnosti .
Po poslednjim podacima u Bajinoj Bašti je 1084 privrednih subjekata (od toga je 901 preduzetnička radnja) sa pretežno privatnim i akcionarskim kapitalom, koji su koncentrisani u sektoru usluga (restorani, prodavnice, kafići i delatnost prevoza).
Kada je reč o poljoprivredi, stanovništvo se bavi proizvodnjom duvana, maline i raznih sorti voća i povrća, ali i stočarstvom u brdskim područjima, gde postoje brojna stada ovaca i tovna grla goveda. Najpoznatiji su proizvodi poput rakije Klekovače, pršute, domaćeg sira i kajmaka. Prema statističkim podacima, Bajina Bašta je svrstana u nedovoljno razvijene opštine u Srbiji. Budući razvoj Opština zasniva na turizmu, zanatskoj i proizvodnji zdrave hrane, kao i na prekograničnoj saradnji.
Broj industrijskih zona: 3.
10. Barajevo
Barajevo nema razvijenu industriju. Na području opštine, registrovano je oko 1.100 privrednih subjekata, najviše u oblasti trgovine, građevinarstva, saobraćaja i prerađivačke industrije.
Izletište Lipovička šuma koja se prostire na 1.200 hektara, lovište sa velikim brojem srna, zečeva, fazana i jarebica, jezero Duboki potok – raj za sportske ribolovce, lepi seoski pejzaži, mnogobrojni kulturno – istorijski spomenici, industrijski nezagađena priroda, predstavljaju izvanrednu osnovu za razvoj izletničkog, sportsko-rekreativnog, seoskog i lovnog turizma. Ibarska magistrala sa velikim brojem motela i restorana, upotpunjuje turističku ponudu.
Na teritoriji Gradske opštine Barajevo, registrovano je 2.668 porodičnih gazdinstava koja raspolažu sa 12.037 ha poljoprivrednog zemljišta. Korišćeno zemljište u strukturi raspoloživog poljoprivrednog zemljišta učestvuje sa 90%. Najzastupljenije je ratarstvo i stočarstvo.
Broj industrijskih zona: 5.
11. Batočina
Poljoprivreda, industrija, zanatstvo, trgovina, saobraćaj, turizam i ugostiteljstvo osnovne su grane privrede u batočinskoj opštini, ali je poljoprivreda, po obimu proizvodnje i učešća u ukupnom nacionalnom dohotku, kao i po zaposlenosti lokalnog stanovništva, ipak vodeća privredna grana. U poljoprivrednom smislu, ovom Opštinom dominiraju tri regiona: ratarsko-voćarski koji se nalazi u višim delovima Opštine, sledi ratarsko-povrtarski region koji se nalazi u dolinama reka Velike Morave i Lepenice, kao i voćarsko-livadsko-stočarsko-šumski region, zastupljen u planinskom području sa većim nagibom. Od stočarstva najviše se gaje goveda, konji, ovce, svinje i živina, a manji broj stanovništva bavi se i pčelarstvom.
Broj industrijskih zona: 2.
12. Bač
To je ravničarski predeo ispresecan kanalom Dunav-Tisa-Dunav gde se stanovništvo pretežno bavi poljoprivredom, ali je razvijena i industrijska proizvodnja, agroindustrija, građevinarstvo i trgovina. Privatna poljoprivredna proizvodnja obavlja se na 14.000 hektara, dok je u društvenom sektoru 10.000 ha. Ratarstvo je osnovna grana poljoprivrede i gaje se: pšenica, kukuruz, suncokret, ječam, šećerna repa, da bi se poslednjih godina orijentisali uglavnom na soju, koja na ovoj teritoriji, ima pogodno tlo za dobre prinose.
Broj industrijskih zona: 2.
13. Bačka Palanka
Bačka Palanka po svojim prirodnim resursima (obale Dunava, Tikvara, rezervat Karađorđevo, Fruška gora, mreža kanala Dunav-Tisa-Dunav i poljoprivredno zemljište), sa povoljnim uslovima za razvoj turizma i izuzetno pogodni uslovi za razvoj tranzitnog saobraćaja kao i dva privredna giganta Čelarevskom pivarom i fabrikom podnih i zidnih obloga Tarketa (bivši Sintelon) predstavlja jednu od najrazvijenijih opština u Vojvodini. Pored Tarketa i Čelarevske pivare, kao izuzetno uspešne kompanije možemo navesti Nektar, Soja Protein, mlinska industrija AD Žitoprodukt, industrija slada AD Maltineks, klanicna industrija AD Bačka – Bačka Palanka i mnogi drugi.
Poljoprivreda čini značajan potencijal za razvoj opštine Bačka Palanka. Veliki broj oranica je pod kukuruzom, šećernom repom ili pšenicom, mada je u poslednje vreme površina na kojoj se seje ta kultura sve manja. Tu su i farme koje se bave gajenjem svinja, ovaca, koza, živine i goveda. Uz to, duga je i tradicija gajenja voća, povrća i vinove loze u tom kraju. Opština Bačka Palanka ima najveće površine pod paradajzom u Srbiji, a uzgoj pasulja najveći je u Vojvodini. Vinogradarstvom se poljoprivrednici uglavnom bave u Neštinu i Viziću, bostan je pretežno zastupljen u Silbašu, a Despotovo je kraj u kojem se gaji paprika.
Broj industrijskih zona: 46.
14. Bačka Topola
Bačkotopolska opština poseduje izuzetne turističke resurse. Poljoprivredna dobra “Zobnatica”,”Krivaja” i “Panonija” predstavljaju bisere panonske ravnice. Svojom infrastrukturom i kapacitetima predstavljaju značajne punktove kongresnog i sportskog turizma. “Zobnatica” je najstarija ergela konja u Srbiji sa pokrivenim manježom, jedinstvenim muzejom konjarstva i konjičkog sporta i novoizgrađenim hipodromom. “Zobnatica” predstavlja okosnicu domaćeg konjičkog sporta. Sportski lov i ribolov je takođe razvijen.
Broj industrijskih zona: 1.
15. Bački Petrovac
Ulaganje u razvoj agroindustrije i intenzivna poljoprivredna proizvodnja karakterišu ovu Opštinu. Poljoprivredom se bavi 53% zaposlenih, a naročito je poznato hmeljarstvo. Hmelj iz Bačkog Petrovca poznat je u svetu. Proizvodnja sirka metlaša i hmelja su tradicionalne, a proizvode se i industrijske kulture: suncokret, soja i šećerna repa, kukuruz i krompir. Pored privrede razvijali su se i zanati, dok se danas intenzivno razvija i oblast seoskog turizma. Metle, kulen i ljute kobasice su specifični proizvodi iz ovog kraja.
Glavne ekonomske grane u industriji su: prehrambena industrija, metaloprerađivačka i hemijska industrija.
Prehrambena industrija, kao nastavak poljoprivredne proizvodnje, u zadnje vreme počela se intenzivnije razvijati. Perjanica u ovoj grani industrije je svakako preduzeće Marboprodukt koje vrši preradu krompira i proizvodi čips i ostale slane pečene proizvode (zapošljava oko 400 radnika). Takođe je završena izgradnja pogona za proizvodnju hladno ceđenog ulja preduzeća Radun iz Novog Sada.
Metaloprerađivačka industrija je takođe dosta razvijena a najpoznatije firme iz ove oblasti su iz oblasti proizvodnje nerđajuće opreme, i to: „Inox“, „Pomak“, „Feronikl“, „Sani“ i „Primar-tehno“.
Hemijska industrija zastupljena je kroz Pogon za proizvodnju sredstava za zaštitu bilja firme „Hemovet“ Novi Sad, koji godišnje proizvede oko 250 tona navedenih sredstava.
Broj industrijskih zona: 3.
16. Bela Palanka
Opština Bela Palanka se nalazi u jugoistočnoj Srbiji, zauzima središnji tok reke Nišave između Suve planine na jugozapadu i Svrljiških planina na severoistoku. Po izlasku iz Sićevačke klisure idući od Niša prema Pirotu smeštena je Bela Palanka. Zahvata površinu od 517 km2 i jedna je od najvećih u ovom delu Srbije, ima 12.126 stanovnika po popisu iz 2011.godine. Opštinu čine 46 naselja. Nalazi se na raskrsnici puteva za Bliski Istok i srednju Aziju i udaljena je: od Beograda – 280 km, od Niša – 42 km, od Pirota 27 km i od Sofije – 108 km. Sa zapada se graniči sa opštinom Niška banja, sa severa sa opštinama Svrljig i Knjaževac, sa istoka sa opštinom Pirot, sa juga sa opštinom Babušnica, i sa jugozapada sa opštinom Gadžin Han. Zbog povoljnih prirodnih uslova, bogatog kulturno – istorijskog nasleđa, brojnih manifestacija, sportskih sadržaja, tradicionalne hrane i gostoprimstva ljudi postoje mogućnosti za razvoj svih oblika turizma.
17. Bela Crkva
Opština Bela Crkva leži u prostranoj kotlini reke Nere, na krajnjem jugoistoku AP Vojvodine u Južnobanatskom okrugu. Centar se nalazi na 343m nadmorske visine. Bela Crkva ušuškana je između Vršačkih planina na severu, Dunava na jugu i Karpatskih planina na istoku, dok je na zapadu otvorena ka Panonskoj niziji. Zauzima površinu od 353 kilometra kvadratna, 60,6% čine oranice, 17,2% su livade i pašnjaci, a 7,6% je pod šumama. U opštini su zastupljeni vinogradarstvo, voćarstvo i zemljoradnja. Tokom XX veka vino, rakija, liker i konjak bili su proizvodi koji su se distribuirali širom Evrope. U to vreme u Opštini je bila razvijena i mlinska industrija, ali i cvećarstvo. Prirodna bogatstva su svakako reke Dunav, Karaš i Nera. Tu je sedam jezera i veliki broj parkova koji predstavljaju turistički potencijal. U blizini je Deliblatska peščara, sa specifičnom klimom i biljnim i životinjskim svetom.
Broj industrijskih zona: 1.
18. Beočin
Opština Beočin spada u red industrijski najrazvijenijih opština u Vojvodini, zahvaljujući fabrici cementa osnovanoj 1839. godine – najstarijoj i najvećoj fabrici cementa na Balkanu. Nakon vlasničke transformacije većinski vlasnik fabrike je multinacionalna kompanija Lafarge.
Opština Beočin može da se pohvali prisustvom još jedne velike inostrane kompanije – Alas Rakovac, deo Asamer holdinga -austrijske kompanije koja zapošljava preko 5000 zaposlenih u svetu, a našla je interes u našoj opštini kao vlasnik rudnika kamena.
U Opštini se gaje voćnjaci i vinogradi. Gajenje vinove loze u Banoštoru i Čereviću ima dugu tradiciju i tu se gaje razne priznate sorte grožđa poput rizlinga, merloa, hamburga, frankova, kabernea i sovinjona. Grožđe rano sazreva i ima veliki procenat šećera. Autentično vino iz tog kraja je bermet – likersko vino.
Opština Beočin budućim investitorima može da ponudi prostor u industrijskom parku na površini od 20 ha zemljišta, sa kompletnom infrastrukturom, lukom i teretnom železnicom u sklopu kompanije „Lafarge“, niže cene komunalnih usluga i niže cene infrastrukturnog opremanja. Opština Beočin raspolaže sa slobodnim parcelama u industrijskoj zoni pogodnim za industriju i trgovinu.
Broj industrijskih zona: 1.
19. Bečej
Zahvaljujući plodnoj zemlji, vodnom fondu, izvorima termalne vode i zemnom gasu, poljoprivreda u Bečeju je najrazvijenija privredna grana. Razvoju opštine Bečej doprineli su blizina reke Tise, povoljna klima, kanal Dunav-Tisa-Dunav, ali i naklonjenost stanovništva ka poljoprivredi. Zbog svega navedenog, ovde se razvija se i agroindustrijski kombinat- PIK Bečej koji je osnov industrijske proizvodnje, a koji se osim ratarstva i stočarstva bavi i doradom semena, ali i preradom povrća i voća. Fabrika „Sojaprotein“ bavi se preradom soje. Opština Bečej raspolaže lovištima, izletištima i čardama na Tisi, a Bečejska banja i Centar za rehabilitaciju se nalazi u samom gradu.
Broj industrijskih zona: 1.
20. Blace
Osnovna privredna grana u Opštini Blace je poljoprivreda. 65% teritorije čini poljoprivredno zemljište, što je oko 18.000 ha. Dominantna grana je voćarstvo, a sledi je stočarstvo sa ratarstvom. Najviše se gaji šljiva, na prostoru od 5.000-6.000 ha, i gaji se sorta stenlej. Rodnost ove sorte kreće se u proseku od 12-20 tona po hektaru, dok ostale imaju prosek prinosa od 15 t/ha. Pored šljive gaji se i višnja (oblačinska) na prostoru od 500-800 ha. Jabuka se gaji sa malom upotrebom agrotehnike, na površini od oko 300 ha, a u poslednje vreme pristupilo se i gajenju jagode na prostoru od nekoliko stotina hektara.
Prerađivačka industrija voća je slabo razvijena, a u privatnom sektoru postoji 15-ak manjih sušara koje uspevaju da prerade svega 30-40% voća. U stočarstvu, Opština je uglavnom orijentisana na mlečno govedarstvo i proizvodnju mleka. Prerađivački kapaciteti mleka su dobri, a proizvodi se plasiraju na domaće tržište. Ratarstvo je vezano za stočarstvo i gaje se kulture potrebne za stočnu hranu.
Broj industrijskih zona: 4.
21. Bogatić
Opština Bogatić se prostire između reka Drine i Save, u severozapadnom delu mačvanske ravnice, a zapadnom delu Srbije. Pripada Mačvanskom okrugu.
Zahvaljujući plodnom zemljištu, blagom podneblju i vrednim ljudima, razvijena je poljoprivredna proizvodnja. Od ukupne površine zemljišta koja iznosi 38 397 hektara, poljoprivredno zemljište zauzima 30 724 hektara. Najviše se seju pšenica, kukuruz, industrijsko i krmno bilje. Podjednako su zastupljeni i stočarstvo (gajenje svinja, goveda, ovaca ), kao i povrtarstvo (uzgajanje paradajza, paprike, krastavaca, bostana i sl.).
Od većih preduzeća je najznačajnija Mlinska industrija “Lala Stanković” koja je privatizovana, kao i fabrika profila od PVC “Plastika”.
Deo korita i priobalni deo Drine danas je jedno od najboljih majdana veoma kvalitetnog šljunka i peska. Eksploataciju šljunka i peska obavlja više preduzeća u Badovincima, Salašu Crnobarskom i Crnoj Bari.
22. Bojnik
Opština Bojnik nalazi se na jugu Srbije, u Jablaničkom okrugu i jedna je od najnerazvijenijih Opština u Republici Srbiji. Graniči se sa gradom Leskovcem i opštinama Lebane, Medveđa, Prokuplje i Kuršumlija. Zauzima površinu od 264 kilometra kvadratna, od čega na poljoprivrednu površinu otpada 73,1% (19.299 ha), a na šumsku 5.497 ha ili 20,8%. Nivo razvijenosti Opštine dostiže svega 40% republičkog proseka. U ovom mestu zaostaju privreda, privredna infrastruktura i životni standard stanovništva, a veoma su izraženi i strukturni, demografski i drugi problemi. Poljoprivredno zemljište zauzima 74,4% teritorije opštine, a oranice i bašte najveći su deo ove površine – 50,7%, slede zatim livade i pašnjaci – 33,1% i voćnjaci i vinogradi – 7,4%. Od ukupnog broja aktivnog stanovništva 43% se bavi poljoprivredom
Opština Bojnik je brdsko-planinska oblast smeštena u Jablaničkom okrugu. Smeštena je nadomak gradskih centara kao što su Leskovac, Lebane i Niš i na maloj udaljenosti od auto-puta A1, te ima povoljan logistički položaj.
Razvojni potencijal Bojnika prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede i turizma. Poljoprivredno zemljište se prostire na 71,5% opštine (18.861 ha), od čega više od pola zauzimaju oranice i bašte. Planina Radan, sa bogatom florom i faunom i očuvanim prirodnim ambijentom, kao i veštačko jezero Brestovac prilika su za jačanje ruralnog turizma.
Broj industrijskih zona: 1.
23. Boljevac
Opština Boljevac prostire se u istočnoj Srbiji, na prostoru severnog dela planinskog masiva, u dolini Crnog Timoka. Njena teritorija geografski pripada istočnoj Srbiji, istorijski Timočkoj Krajini, a administrativno Zaječarskom okrugu.
Najznačajniji prirodni resursiza razvoj lokalne privrede su: velika površina pod šumama (velika količina tehničkog i ogrevnog drveta), vodni potencijali – mogućnost navodnjavanja i flaširanja pijaće vode, odnosno izgradnja mini hidroelektrana, klimatski i zemljišni uslovi za razvoj poljoprivredne proizvodnje (stočarstvo, lekovito
bilje, voćarstvo i povrtarstvo), izgradnja vetrogeneratora kao postrojenja za proizvodnju alternativne energije, mineralne sirovine (dolomit, glina – Bentonit , ukrasni kamen i plemeniti metali).
Postoje uslovi za razvijanje metalo-prerađivačke industrije, tekstilne industrije, rudarstva i energetike, drvne industrije, ali i turizma.
Najzastupljenije grane privrede su trgovina, šumarstvo, turizam i proizvodnja, a stanovništvo se bavi i stočarstvom, povrtarstvom, voćarstvom i lekovitim biljem.
Broj industrijskih zona: 5.
24. Bor
Opština Bor nalazi se na krajnjem istoku Srbije, u oblasti koja se naziva Timočka Krajina i predstavlja administrativni, ekonomski, industrijski i kulturni centar Borskog okruga. Istoimeno gradsko naselje je sedište Borske opštine koja zauzima površinu od 856 kilometara kvadratnih i spada u grupu većih i prostranijih, a 37,1% njene teritorije je pod šumama. Privreda opštine Bor ostala je dominantno monostrukturna jer se njen dosadašnji razvoj temeljio na rudarstvu i metalurgiji.
Broj industrijskih zona: 4.
25. Bosilegrad
Razvojni potencijal opštine prvenstveno leži u osnaživanju manufakturne proizvodnje i lovnog turizma, kao i u proizvodnji zdrave hrane. Poljoprivredno zemljište se prostire na oko 65% teritorije (37.115 ha) i predstavlja resurs za intenziviranje biljne i stočarske proizvodnje.
Lokalitet ekološki čistog Lisinskog jezera pogodan je za razvoj lovnog i ribolovnog, seoskog i tranzitnog turizma. Bosilegrad obiluje samoniklim lekovitim, aromatičnim biljem i retkim životinjskim vrstama, dok je bogatstvo lovnom divljači uslovilo formiranje lovišta.
Opštinu takođe odlikuje rudno bogatstvo i u njoj se nalazi jedno od najvećih nalazišta fosfata u Evropi.
Broj industrijskih zona: 1.
26. Brus
Opština Brus prostire se u centralnom i jugoistočnom delu Srbije i raskrsnica je puteva ka Župi, Raškoj i Kruševcu.
Stanovništvo se bavi uglavnom poljoprivredom, stočarstvom i voćarstvom. Od ukupne opštinske teritorije, pašnjaci zauzimaju 53,2% površina. Gaje se ratarske kulture, a od voća ponajviše maline, ribizle, kupine, kao i šljive, grožđe i jabuke.
Ekonomski razvoj opštine ogleda se u pospešivanju osnivanja novih i ubrzanom rastu starih lokalnih mikro i malih preduzeća, preduzetničkih radnji i poljoprivrednih gazdinstava koji rade u turističkoj, prehrambenoj i drvnoprerađivačkoj industriji. Potencijal za ulaganje leži u ekološki održivoj poljoprivredi i u uslužnim delatnostima.
Broj industrijskih zona: 3.
27. Bujanovac
Opština Bujanovac poznata je po uzgajanju i proizvodnji duvana. U 2013. godini je iz stečaja izašlo preduzeće Gumoplastika, koje ima potencijal zapošljavanja radnika. U ovoj opštini ekonomski razvoj zasnovan je na poljoprivredi ali i razvoju malih i srednjih preduzeća.
Razvojni potencijal Bujanovca prvenstveno leži u osnaživanju prerađivačke industrije, poljoprivrede i turizma.
Poljoprivredno zemljište se prostire na 60% površine opštine (27.660 ha), a nezagađena životna sredina, povoljna klima i bogatstvo flore pogodni su za razvoj organske poljoprivrede.
Opština Bujanovac je bogata izvorima mineralnih i termalnih voda, a poseban značaj za razvoj banjskog turizma ima termomineralna voda Bujanovačke banje, koja ima Specijalnu bolnicu za rehabilitaciju koja pored zdravstvenih pruža i turističke usluge. Veliki je broj prirodnih izvora tople vode, od kojih neki dostižu temperaturu i do 40 stepeni. Na periferiji Bujanovca nalazi se i jezero koje je glavno mesto odmora i šetalište tokom lepih dana.
Broj industrijskih zona: 2.
28. Valjevo
Grad Valjevo je administrativni, kulturni i privredni centar Kolubarskog okruga. Nalazi se 100 kilometara jugozapadno od Beograda, u zapadnoj Srbiji i veće je i razvijenije naselje. Opština Valjevo zauzima površinu od 905 kilometara kvadratnih, dok se gradsko jezgro, smešteno u kotlini kroz koju protiče reka Kolubara, prostire na oko 226 ha. Od ukupne teritorije, poljoprivredne površine čine 58.369 ha, a šumske 26.503 ha. Opštinu čini 78 naseljenih mesta sa Valjevom kao urbanim naseljem.
Na području Valjeva, u poslednjih desetak godina, otvorene su tri nove vinarije što je dovelo i do označavanja Valjeva u projektu “Putevi vina Srbije”, a sve zahvaljujući intenziviranom gajenju vinove loze. Organska proizvodnja, kao vid poljoprivredne proizvodnje, sve se više popularizuje i intenzivira.
Broj industrijskih zona: 1.
29. Varvarin
Opština Varvarin se nalazi u centralnoj Srbiji i teritorijalno pripada Rasinskom okrugu.
Ovo je manja opština u Srbiji i tradicionalno je poljoprivredni kraj. Prirodni uslovi na teritoriji Opštine omogućavaju ratarsku i povrtarsku proizvodnju, voćarstvo i vinogradarstvo, a zbog ekonomske isplativosti, u novije vreme popularno je gajenja jagoda, malina i kupina.
Na preko 80% teritorije Opštine postoje uslovi za obavljanje poljoprivredne proizvodnje u opštem smislu, dok na gotovo 70% površine postoje dobri uslovi za ratarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo.
Visoko učešće poljoprivrednog obradivog zemljišta u ukupnoj površini teritorije Varvarin predstavlja značajan preduslov za razvoj efikasne i održive poljoprivrede, koji bi dostizanjem viših stepena prerade u vidu komplementarnih prerađivačkih i prehrambenih industrija mogao biti glavni pokretač opštinskog razvoja u narednim godinama.
Pojedinačno najznačajnija delatnost u privrednoj strukturi Rasinske oblasti predstavlja široko definisana delatnost Rudarstvo, Prerađivačka industrija, Snabdevanje električnom energijom, gasom i parom, Snabdevanje vodom i upravljanje otpadnim vodama, čije je učešće u privrednoj strukturi u 2019. godini iznosilo 28%.
30. Velika Plana
Ovo je poljoprivredno-industrijsko područje u kojem postoji centar za selekciju i oplemenjivanje rasnog stočnog fonda. Razvijene su metalna i tekstilna industrija, industrija građevinskog materijala i prehrambena industrija, prevashodno mesa.
Poljoprivredne površine (26.864 ha) čine 77,8% ukupne površine opštine. U sastavu poljoprivrednih površina dominiraju oranice sa 84,8% (23.953 ha), potom slede voćnjaci sa 5,7% (1616 ha), vinogradi sa 2,4% (683 ha), livade sa 1,1% (316 ha), pašnjaci sa 0,8% (237 ha) i vrtovi sa 0,2% (59 ha)[2]. Vinogorje Velike Plane i Krnjeva pripada šumadijsko-velikomoravskom rejonu.
Opština Velika Plana spada industrijski u grupu srednje razvijenih opština. Dosadašnji razvoj opštine nije posvećen jednoj industrijskoj funkciji, već postoje preduzeća iz oblasti prehrambene, tekstilne, metalne, drvne i građevinske delatnosti industrijskog sektora.
Ratarstvo i stočarstvo čine osnov razvoja prehrambenih grana prerađivačke industrije.
Broj industrijskih zona: 13.
31. Veliko Gradište
U podnožju Karpata i Homoljskih planina, u zagrljaju plavog Dunava, zlatonosnog Peka i Srebrnog jezera, smestilo se Veliko Gradište.
Okosnicu privrednog razvoja opštine čine poljoprivreda, industrijski kapaciteti za preradu uljarskih kultura i turizam. U strukturi privrede najznačajnije mesto ima poljoprivreda. Oranične površine prostiru se na oko 22.000 ha, što je oko 64% ukupne opštinske teritorije, na njima se uglavnom gaje: pšenica, kukuruz, industrijske kulture, voće i povrće.
Srebrno jezero i reke Dunav i Pek najznačajniji su za razvoj turizma. Srebrno jezero, nastalo pregrađivanjem rukavca Dunava, dugačko je 14 km, široko oko 300 metara i prosečno duboko 8-9 metara. Pored njega je izgrađeno vikend naselje i turističko-rekreativni kompleks Beli Bagrem sa brojnim smeštajnim kapacitetima, restoranima, akva-parkom i sportskim terenima.
Broj industrijskih zona: 1.
32. Vitina
Opština Vitina je opština u Kosovskopomoravskom okrugu, koja se nalazi na južnom delu AP Kosovo i Metohija. U opštini prema procenama UNMIK-a živi 59.810 stanovnika.
33. Vladimirci
Opština Vladimirci se nalazi u severozapadnoj Srbiji i pripada Mačvanskom okrugu. Poljoprivreda u ovom kraju je vrlo raznolika, a dominiraju ratarstvo, stočarstvo, povrtarstvo i voćarstvo. Obradivo zemljište zauzima 27.298 ha, a od toga oranice i bašte čine 22.732 ha, voćnjaci 1.920, livade 1.548, a vinogradi 70 hektara. Od ukupnog broja stanovnika, preko 95% se bavi poljoprivredom.
Od ratarskih kultura najzastupljenije su pšenica, čija godišnja proizvodnja iznosi 15 000 tona, i kukuruz, čija godišnja proizvodnja iznosi 35.000 tona. Na teritoriji ove opštine voćnjaci čine 10% ukupnog poljoprivrednog zemljišta na kojem se gaji uglavnom jagodičasto voće i šljiva koja daje godišnji prinos od 15.000 tona i trenutno ima oko 360.000 stabala šljive Požegače. U voćarskoj proizvodnji, kulture se mogu smatrati organski zdravom hranom. jer se uglavnom ne tretiraju zaštitnim sredstvima.
Broj industrijskih zona: 1.
34. Vladičin Han
Opština Vladičin Han je brdsko-planinska oblast smeštena u Pčinjskom okrugu.
Vladičin Han se nalazi na tromeđi Srbije, Bugarske i Makedonije, na 67 km od granice sa Makedonijom i 52 km od bugarske granice.
Razvojni potencijal opštine leži u poljoprivredi i sportskom turizmu. Sportski centar „Kunjak“ prostire se na 5 ha i jedan je od elitnijih sportsko-rekreativnih centara u zemlji.
Opština organizuje nekoliko sezonskih festivala – „Vidovdanski dani“ (24–28. juna), događaj koji obeležava dan opštine, letnji muzički festival „Overload”, a tu je i „Zimska džipijada“.
Identifikovane i detaljno mapirane braunfild lokacije, postojanje Slobodne zone „Jug – Vladičin Han“ u kombinaciji sa liberalnijim režimom poslovanja i postojećom infrastrukturom pogodnosti su za potencijalne investicije.
Broj industrijskih zona: 1.
35. Vlasotince
Opština Vlasotince se nalazi na jugoistoku Srbije. Pripada Jablaničkom okrugu i prostire se na površini od 308 kilometara, od čega poljoprivredno zemljište čini 54,7%, a šume 41,8% ukupne teritorije.
Razvojni potencijal Vlasotinca leži u osnaživanju turizma i poljoprivrede – stočarstva, ratarstva i voćarstva. Poljoprivredno zemljište pokriva 54,7% (16.853 ha) ukupne površine opštine. Veća površina ovog zemljišta koristi se za proizvodnju povrtarskih kultura (paprike, paradajza, kupusa, krompira i krastavca), dok se na manjem delu proizvode ratarske kulture (pšenica i kukuruz). Opština takođe raspolaže šumama, vodenim resursima, turističkim, građevinskim i ljudskim potencijalom.
Broj industrijskih zona: 1.
36. Voždovac
Jedna od 16 beogradskih opština sa 152.000 stanovnika. Na svojih 15.000 ha površine,opština obuhvata dve celine-gradsko jezgro,kombinovano od starih naseobina poput Lekinog brda i Dušanovca i mnogobrojnih savremenih stambenih celina,a zatim korpus prigradskih naselja koja se protežu duž starog kragujevačkog druma. U južnom delu van starog gradskog jezgra,podizana su nova naselja Šumice,Konjarnik,Medaković i Braće Jerković,protkana parkovima,zelenilom,dečjim igralištima i slobodnim prostorom.
37. Vranje
Vranje je administrativni, ekonomski, obrazovni, zdravstveni i kulturni centar Pčinjskog okruga. Vranje je administrativni, ekonomski, obrazovni, zdravstveni i kulturni centar Pčinjskog okruga.Vranjska banja sa najtoplijim geotermalnim izvorima u Evropi (98,7 °C do 125 °C u dubokim bušotinama), planina Besna kobila, ukupan hidro i solarni potencijal i ostala prirodna bogatstva stvaraju izvrsne okolnosti za razvoj svih oblika turizma, korišćenje alternativnih izvora energije, proizvodnju i preradu hrane.
Povoljan investicioni ambijent omogućava dalji razvoj i sektora usluga, sa posebnim osvrtom na trgovinu, finansije i konsalting.
Slobodna zona Vranje, na površini od preko 110 ha, u vlasništvu grada, planski razrađena i infrastrukturno opremljena, predstavlja jedan od generatora razvoja. Grad vodi vrlo aktivnu politiku privlačenja investitora (primeri su „Geox“ i „Ditre Italia“, koji svoje pogone lociraju na teritoriji Slobodne zone), uz paket olakšica za investitore, stalnu modernizaciju servisa gradske uprave za podršku investitorima kao i realizaciju kapitalnih projekata.
Broj industrijskih zona: 3.
Slobodna zona Vranje.
38. Vračar
Opština Vračar je gradska opština Grada Beograda. Površinski ovo je najmanja i najgušće naseljena opština u Beogradu i Srbiji čime zauzima površinu od 292 ha, na kojoj prema popisu iz 2022. godine u opštini živi 55.406 stanovnika.
39. Vrbas
Opština Vrbas nalazi se na prelazu između središnjeg i južnog dela Bačke i administrativno pripada Južnobačkom okrugu. Površina opštine Vrbas iznosi 376 km2, što je oko 1,75% površine Vojvodine. Vrbas je administrativni centar, udaljen je 40 km od Novog Sada i spada u subregionalne centre Vojvodine.
Poljoprivreda je primarna delatnost u Opštini, a najzastupljeniji su ratarstvo i stočarstvo (uzgoj i tov svinja). Opština raspolaže izvanrednim pedološkim sastavom, kao i povoljnom strukturom zemljišnih površina. Njive čine najveći procenat plodnog zemljišta – 96,98%.
Razvoj Vrbasa, kao većeg gradskog centra, bazira se na preradi šećerne repe, suncokreta, mesa, mleka i slično jer za ovo postoji izuzetna sirovinska baza, i odlične mogućnosti za njeno stalno unapređivanje.
Prehrambena industrija koja je stub industrijske proizvodnje opštine Vrbas ima velike proizvodne kapacitete, brendirane proizvode sa tradicijom postojanja i visokom prepoznatljivošću na domaćem tržištu i tržištu regiona.
Najznačajniji kapaciteti prehrambene industrije jesu: industrija mesa „Carnex“, šećerana „Bačka“, konditorska industrija „Medela“, fabrika ulja i biljnih masti „Vital“, Mlekara „Dana“ u okviru PP „Sava Kovačević“, „Trivit pek“, pekarska industrija i svi su locirani u gradu. Preko polovine BDP se ostvaruje u prehrambenoj industriji.
Pored prehrambene industrije, u opštini su zastupljene: gumarska industrija, tekstilna industrija i proizvodnja plastike.
Broj industrijskih zona: 2.
40. Vrnjačka Banja
Opština Vrnjačka Banja nalazi se u centralnoj Srbiji i teritorijalno pripada Raškom okrugu. Prostire se na površini od 239 kilometara kvadratnih, od čega poljoprivredna površina zauzima prostor od 10.273 ha, a šume 12.090 ha.
Opština Vrnjačka Banja se može svrstati u red privredno relativno razvijenih opština u Republici Srbiji. Temelji privrednog razvoja Vrnjačke Banje postavljeni su pre 140 godina, kada Banja započinje razvoj turizma, kao okosnicu budućeg privrednog razvoja, na bazi koje se razvijaju ostale privredne grane. Danas, na početku 21. veka, Vrnjačka opština posluje i u oblasti poljoprivrede, industrije, zanatstva, građevinarstva, saobraćaja, trgovine, bankarstva, zdravstva, obrazovanja, nauke, kulture, informisanja i dr.
Broj industrijskih zona: 1.
41. Vršac
Na severoistoku Srbije prostire se opština Vršac sa veoma povoljnim geografskim i strateškim položajem, udaljena samo 14 km od granice sa Rumunijom, 84 km od glavnog grada i 105 km od beogradskog aerodroma.
Vršac predstavlja regionalni centar ekonomskih aktivnosti u kojem se razvija konkurentno poslovno okruženje. Kao centar farmaceutske industrije u Srbiji, Vršac je na svojoj teritoriji okupio vodee svetske kompanije u oblasti farmacije – Hemofarm Stada, Fresenius Medical Care, Lamp East, Zannini East, Roster. Ova opština poznata je i po proizvodnji vina, piva, konfekcije i tekstila, a ponajviše po sloganu “grad košarke“. U okviru Južne industrijske zone nalazi se Tehnološki park sa osam investitora koji su izgradili ili grade svoje fabrike, a u narednom periodu planirana
je i izgradnja Severne industrijske zone, i to je jedan od najbitnijih faktora koji će pomoći u privlačenju stranih investicija i zapošljavanju radnika.
Dominantne grane privrede: Farmaceutska industrija, proizvodnja vina, konditorska industrija.
Opštinsko zemljište koje se prostire između Deliblatske peščare i Vršačkih planina koristi se za ratarsku i vinogradarsku proizvodnju. Ovaj kraj veoma je poznat po vinu i grožđu, što ne čudi, ako se zna da se vinova loza na tom prostoru gaju odvajkada.
Broj industrijskih zona: 1.
42. Vučitrn
Opština Vučitrn je opština u Kosovskomitrovačkom okrugu u Srbiji, koja se nalazi na severnom delu AP Kosovo i Metohija.
43. Gadžin Han
Opština Gadžin Han se nalazi u jugoistočnoj Srbiji i teritorijalno pripada Nišavskom okrugu.
Razvojni potencijal Gadžinog Hana prvenstveno leži u osnaživanju turizma i poljoprivrede – stočarstva i pčelarstva.
Poljoprivredno zemljište se prostire na 56% opštine (18.373 ha) i podobno je za gajenje jagodičastog voća, kukuruza i sitnolisnog duvana. Prema kvalitetu zemljišta i klimatskih uslova, ovo područje je pogodno za gajenje kukuruza, sitnolisnatog duvana i jagodičastog voća (malina, jagoda, kupina i višanja). Na 53% poljoprivrednog zemljišta prostiru se oranice i bašte, pašnjaci na 27,2%, livade 10%, voćnjaci 7,2%, a vinogradi 2,6%. 84% ukupnog poljoprivrednog zemljišta nalazi se u individualnom sektoru.
Obližnja Suva planina pogodna je za razvoj ovčarstva, ali i za ulaganje u ruralni turizam, a klimatsko-geografski uslovi mogu doprineti razvijanju industrije lekovitog i začinskog bilja i znatnom proširenju pčelarske proizvodnje.
Broj industrijskih zona: 2.
44. Glogovac
Opština Glogovac je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Kosovskom upravnom okrugu.
45. Gnjilane
Opština Gnjilane je opština u Kosovskopomoravskom okrugu, AP Kosovo i Metohija, Srbija. U opštini prema procenama UNMIK-a živi 129.690 stanovnika.
46. Golubac
Opština Golubac nalazi se na obodu Braničevskog okruga, između Velikog Gradišta i Donjeg Milanovca na samom ulasku u Đerdapsku klisuru. Kroz teritoriju ove Opštine reka Dunav protiče u dužini od 52 kilometra, pa zato predstavlja njenu ključnu i najvažniju karakteristiku. Takođe, Dunav u Golupcu dostiže najveću širinu u svom toku, što ovoj opštini daje mogućnost za razvoj raznih sportova, turističkih i drugih ponuda.
Potencijali za intenzivnu poljoprivrednu proizvodnju na teritoriji golubačke Opštine mali su zbog usitnjenosti poseda, ali se stanovništvo bavi poljoprivredom, najviše stočarstvom, a od ratarskih kultura gaje se ponajviše: kukuruz, lucerka i pšenica. Od voća dominiraju šljiva i jabuka.
47. Gora
Opština Gora je najjužnija opština u Republici Srbiji na Kosovu i Metohiji, koja pripada Prizrenskom upravnom okrugu
48. Gornji Milanovac
Opština Gornji Milanovac pripada Moravičkom okrugu i smeštena je u centralnom delu Republike Srbije. Po veličini je druga opština u ovom okrugu i prostire se na površini od 836 kilometara kvadratnih, od čega poljoprivredne površine zauzimaju 65,5% ili 54.755 hektara.
Poljoprivredno zemljište se prostire na 54.755 ha, što čini 65,5% ukupne teritorije Opštine, U privatnom posedu se nalazi 49.469 ha. Od čega 36% čine oranice i bašte, livade čine 30%, pašnjaci 23% i voćnjaci 11%. Stanovništvo se bavi stočarstvom u privatnim domaćinstvima, dok voćnjaci zauzimaju površinu od 5.563 ha i na njima se gaje šljive, jabuke i maline.
Broj industrijskih zona: 3.
49. Grocka
Opština Grocka je gradska opština Grada Beograda. Prema podacima sa poslednjeg popisa 2022. godine u opštini je živelo 82.810 stanovnika.
Broj industrijskih zona: 2.
50. Despotovac
Opština Despotovac smeštena je sa istočne strane Velike Morave, u istočnom delu Srbije i teritorijalno pripada Pomoravskom okrugu. Brdsko-planinski predeli, raznovrsnost flore i faune, rečni tokovi i prirodne lepote pružaju dobre uslove za razvoj ribolovnog, lovnog i rekreativnog turizma.
Poljoprivredna delatnost se obavlja na oko 25.000 hektara obradivog zemljišta. U poljoprivrednoj proizvodnji dominantno mesto zauzima stočarstvo. Poslednjih godina razvija se i voćarska i povrtarska proizvodnja. Skoro polovina opštine Despotovac nalazi se pod šumom. Najprostranije i najkvalitetnije su bukove šume, potom hrastove, četinarske i dr.
Rudarstvo je najstarija grana privrede ovog kraja. Rudnik mrkog uglja „Rembas ” sa 1.200 zaposlenih, nalazi se u sastavu Javnog preduzeća za eksploataciju uglja sa sedištem u Resavici. Aktivne su jame „Senjski rudnik”, „Jelovac” i „Strmosten”, koje godišnje daju od 150.000 tona uglja, najviše za potrebe Termoelektrane „Morava” u Svilajncu.
Broj industrijskih zona: 2.
51. Dečani
Opština Dečani je opština u Republici Srbiji u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Pećkom upravnom okrugu.
52. Dimitrovgrad
Opština Dimitrovgrad je deo Pirotskog okruga. Sedište opštine je gradsko naselje Dimitrovgrad.
Prema stepenu razvijenosti opština Dimitrovgrad se nalazi u III grupi lokalnih samouprava, odnosno u grupi lokalnih samouprava čiji je stepen razvijenosti u rasponu 60-80% republičkog proseka.
Prema podacima poreske Uprave u Dimitrovgradu registrovano je oko 60 pravnih lica koja zapošljavaju oko 630 radnika. U opštini nema velikih preduzeća. Dominiraju pravni subjekti registrovani za poslove trgovine (24) i posredništva i pružanja usluga u drumskom saobraćaju (11).
Uprkos velikim turističkim potencijalima poput Stare Planine, Petrlaške pećine, Smilovskih jezera, kanjona reke Jerme i drugih, opština Dimitrovgrad nema formiranu turističku ponudu.
U opštini Dimitrovgrad, prema zvaničnim podacima iz popisa poljoprivrede koji je Republički zavod za statistiku sproveo 2012. godine, 1.064 gazdinstava koristi poljoprivredno zemljište. U najvećem broju imaju oranice i bašte, odnosno najčešće gaje krompir (njih 610), a zatim kukuruz za zrno – 585 gazdinstava. Prema broju slede poljoprivredna domaćinstva koja proizvode pšenicu i krupnik – 557 i pasulj (361).
Broj industrijskih zona: 2.
53. Doljevac
Opština Doljevac se nalazi u jugoistočnom delu Srbije i teritorijalno pripada Nišavskom okrugu. Spada u red najnerazvijenijih opština na teritoriji Republike Srbije.
Razvojni potencijal opštine prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede i prehrambene industrije.
U Doljevačkoj opštini poljoprivreda je dominantna delatnost, a poljoprivredne površine su uglavnom skoncentrisane duž rečnih tokova Toplice, Južne Morave, Puste i Jugbogdanovačke reke. Broj poljoprivrednih gazdinstava u Opštini, prema podacima popisa poljoprivrede iz 2012. godine, iznosio je 3.828 registrovanih gazdinstava, da bi se taj broj u 2014. godini povećao na 4.200 gazdinstava.
Oranice i bašte predstavljaju najveći procenat korišćenog zemljišta – 87% i pšenica i kukuruz se najviše proizvode. Ovaj kraj je tradicionalno poznat po gajenju ranog povrća, krompira i bostana, a gaje se i krastavac, paprika, spanać, a u voćarstvu dominantne su šljiva i višnja. Kada je o stočarstvu reč, ovde postoje povoljni uslovi za goverarstvo, ovčarstvo i kozarstvo.
Broj industrijskih zona: 4.
54. Đakovica
Opština Đakovica je opština u republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Pećkom upravnom okrugu i sedište joj je u gradu Đakovici.
55. Žabalj
Opština Žabalj nalazi se zapadno od Tise, u Šajkaškoj oblasti, jugoistočnom delu Bačke, u AP Vojvodini, u Južnobačkom okrugu.
U Opštini Žabalj najveći broj stanovnika bavi se poljoprivrednom proizvodnjom. Najzastupljenije je ratarstvo, povrtarstvo i stočarstvo.
Teritorija žabaljske opštine nalazi se u samom centru Vojvodine. Tisa, Stara Tisa, Jegrička reka i razgranate kanalske mreže u sastavu kanala Dunav-Tisa-Dunav, vodno su bogatstvo Opštine, a u njeno ataru postoji čak 17 vrsta zemljišta. U red najkvalitetnijih sirovina za proizvodnju opekarskih proizvoda spada žabaljska glina.
56. Žabari
Opština Žabari nalazi se u središnjem delu donjeg Pomoravlja, u brdsko planiskom delu Braničevskog povijarca, na desnoj obali Velike Morave.
U ovom kraju zemljište je veoma kvalitetno, odlični su i klimatski i hidrološki uslovi, pa je još od samog nastanka Opštine poljoprivreda bila i ostala glavna grana privrede. Poljoprivredno zemljište zauzima skoro 84% ukupne opštinske teritorije, a oranice i bašte, koje su i najzastupljenije, prostiru se na površini od 18.176 hektara.
Ni površine pod voćnjacima i vinogradima nisu zanemarljive, a u Žabarima je veoma razvijeno i svinjarstvo. Ono je daleko iznad proseka za centralnu Srbiju.
57. Žagubica
Opština Žagubica nalazi se u istočnoj Srbiji, u jugoistočnom delu Braničevskog okruga, kojem i administrativno pripada, i zahvata gornji deo doline Mlave i njenih pritoka. Prirodno je podeljena na dve kotline, pobrđe i planinski obod i prostire se na površini od 760 kilometara kvadratnih.
Mnogobrojni i raznovrsni prirodni resursi ovog područja temelj su ovdašnje privrede, te su zastupljeni drvna industrija, rudarstvo i eksploatacija mrkog uglja, mermera i ukrasnog kamena.
Većina stanovništva bavi se poljoprivredom koja im je osnovni izvor prihoda, a stočarstvo, pčelarstvo i gajenje lekovitog bilja, najzastupljenije su poljoprivredne grane.
I poljoprivredno zemljište i šume prostiru se na istom procentu ukupne opštinske teritorije, oko 48%. Kukuruz i pšenica najviše se gaje u Žagubičkoj i Krepoljinsko-krupajskoj kotlini, dok se stočarstvo, ratarstvo i voćarstvo prožimaju na površima i višim terasama.
58. Žitište
Opština Žitište se nalazi u srednjem Banatu, pored leve obale Begeja, u AP Vojvodini i pripada Srednjebanatskom okrugu. Prostire se na površini od 525 kilometra kvadratna, što čini 2,44% teritorije Vojvodine, od toga su na 47.696 hektara poljoprivredne površine, dok su šume na 234 ha.
Opština, u pogledu saobraćaja, ima dobar položaj jer kroz nju prolazi međunarodni put M-7 koji povezuje Zrenjanin sa Temišvarom, tačnije, Srbiju sa Rumunijom.
Broj industrijskih zona: 5.
59. Žitorađa
Opština Žitorađa nalazi se na jugoistoku Republike Srbije i pripada Topličkom okrugu. Zauzima površinu od 214 kilometara kvadratnih, od čega poljoprivredna površina čini 83,6%, a šumska 12,1%.
Razvojni potencijal Žitorađe prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede i proizvodnji zdrave hrane u plastenicima i na otvorenom. Opština raspolaže sa 23.304 ha obradivih površina i u ravničarskom delu koje se odlikujekvalitetnim i nezagađenim zemljištem, uzgajaju se ratarske i povrtarske kulture. Naročito je zastupljena proizvodnja lubenice, paprike, paradajza i krastavca.
U brdsko-planinskom području moguće je razvijati i voćarsku proizvodnju, dok je zbog brojnosti različite divljači moguć i razvoj lovnog turizma.
Broj industrijskih zona: 1.
60. Zaječar
U istočnoj Srbiji, u centralnom delu Timočke krajine, na 137m nadmorske visine, nalazi se Grad Zaječar – administrativni, privredni, politički i kulturni centar Zaječarskog okruga.
Potencijali regiona nalaze se u povoljnom položaju na tromeđi Srbija-Rumunija-Bugarska i u brojnim prirodnim resursima kao što su hidropotencijal Dunava, poljoprivredno zemljište pogodno za stočarstvo, voćarsko-vinogradarsku i povrtarsku proizvodnju, veliko rudno i mineralno bogatstvo bakra, cinka, olova, plemenitih metala i kvarcnog peska; termomineralnim izvorima, šumama za preradu drveta i drvne građe i za sakupljanje šumskih plodova, uslovima za razvoj brojnih vrsta turizma na Dunavu i Staroj planini poput nautičkog, planinskog, kulturnog, banjskog, seoskog, manifestacionog i tranzitnog turizma.
Privreda ovog područja pozicionirana je u nekoliko glavnih oblasti i više grana. To su najpre proizvodnja i prerada bakra, zatim energetika koju predstavljaju hidroelektrane na Dunavu i rudnici uglja, kao i poljoprivreda i šumarstvo, odnosno, turizam. U lokalnoj privredi posluje oko 1.600 preduzeća i oko 6.000 preduzetničkih radnji.
Najzastupljenije industrije po opštinama su rudarstvo i metalurgija u Boru i Majdanpeku, energetika i hemijska industrija u opštinama Kladovo i Negotin, prehrambena industrija, industrija obuće i tekstila kao i mašinska industrija u opštinama Knjaževac i Zaječar, i banjski turizam i usluge u opštini Sokobanja.
Broj industrijskih zona: 2.
61. Zvezdara
Opština Zvezdara je gradska opština Grada Beograda. Nalazi se u jugoistočnom delu grada Beograda. Opština zauzima površinu od 3.165 ha, na kojoj prema popisu iz 2011. živi 151.808 stanovnika.
62. Zvečan
Opština Zvečan se nalazi na severu Kosova i Metohije, i obuhvata uzak pojas od Kosovske Mitrovice do Raške oblasti.
63. Zemun
Opština Zemun je gradska opština Grada Beograda na desnoj obali Dunava. Zauzima površinu od 15.356 ha, na kojoj živi 168.170 stanovnika.
Broj industrijskih zona: 4.
64. Zrenjanin
Grad Zrenjanin se nalazi u središtu Banata, u AP Vojvodini i predstavlja administrativni centar Srednjebanatskog okruga, kao i istoimene opštine. Ovo je najveći grad u Banatu, a treći je najveći grad Vojvodine. Poljoprivredne površine zauzimaju 82,5% teritorije(112.340ha), a šumska se prostire na 1.392ha.
Zrenjanin je od Novog Sada i Rumunije udaljen 50km, a od Beograda 75 kilometara i zahvaljujući ovakvom položaju važan je tranzicioni centar, ali i potencijalni resurs na pravcu sever-jug i istok-zapad.
Stvaranje „Slobodne zone Zrenjanin“ i industrijskih zona u okviru programa privlačenja investicija „Zrenjanin Open“ dalo je izvanredne rezultate u protekle dve godine. Investitori dolaze u Zrenjanin i do sada je potpisano više od 20 ugovora o investiranju, čija vrednost se meri stotinama miliona evra, a efekti zapošljavanja hiljadama novih radnih mesta. Jedna industrijska zona je potpuno popunjena.
Preporuke i povoljne ocene dovode nove investitore, tako da se na izlazima iz grada infrastrukturno opremaju nove industrijske zone. Jedna od njih, radnog naziva „Jugoistok“, na izlazu iz Zrenjanina prema Beogradu, oprema se finansijskim sredstvima Evropske unije u iznosu od 4 miliona EUR. Prema veličini koju zauzima i mogućnostima njenog širenja (čak i preko 1000 hektara), ovo je trenutno industrijska zona s najvećim potencijalima u Republici Srbiji.
Broj industrijskih zona: 3.
Slobodna zona Zrenjanin.
65. Zubin Potok
Zubin Potok je naseljeno mesto i sedište istoimene opštine u Srbiji, koje se nalazi u severozapadnom delu Kosova i Metohije i pripada Kosovskomitrovačkom upravnom okrugu.
66. Ivanjica
Opština Ivanjica pripada Moravičkom okrugu i nalazi se na jugozapadu Srbije. Zauzima površinu od 1.090 kilometara kvadratnih i teritorijalno spada medju najveće opštine u Srbiji. Polovina teritorije je pod šumom.
Ekonomiju opštine Ivanjica na osnovu dva kriterijuma i to narodnog dohotka po sektorima privređivanja i broja zaposlenih po privrednim sektorima, karakteriše pre svega prerađivačka industrija, prerada drveta i proizvodnja proizvoda od tekstila.
Opština ima planinski reljef i specifičnu mikroklimu, te se ovde gaje sorte sa kraćim vegetacionim periodom. Poljoprivreda Opštine pripada ekstenzivnom tipu, stočarstvo je ovde dominantna grana, ali se u poslednje vreme javlja tendencija ka organskom uzgoju biljaka. Od ukupne opštinske teritorije 47,1% čine poljoprivredne površine.
Sektor industrije i rudarstva je 2000. godine učestvovao sa 39% u stvaranju narodnog dohotka, dok to učešće 2005. godine iznosi 35%. Jasno se uviđa pad dotodka u industriji do 2005. godine kada kroz povećanje izvoza i započinjanjem procesa oporavka nekadašnjih velikih privrednih sistema dolazi do rasta narodnog dohotka.
Broj industrijskih zona: 1.
67. Inđija
Opština Inđija se nalazi na jugoistočnim obroncima Fruške gore, u AP Vojvodini i pripada Sremskom okrugu. Nalazi se na nadmorskoj visini od 113m i zahvata površinu od 384 kilometara kvadratnih.
Industrijski razvoj Inđije tesno je povezan sa razvojem železnice, sa prvim međunarodnim putem Novi Sad-Beograd i sa osnivanjem državne poštanske službe. Kompanija iz Budimpešte je 1890. godine napravila mlin na paru i industrijski razvoj u Inđiji je time započet.
Šezdesetih godina XX veka počinje nagli razvoj malih i srednjih preduzeća, da bi danas Inđija bila jedna od najrazvijenijih opština u Srbiji. Danas su ovde stacionirane poznate svetske firme, kao na primer: Grundfos, Henkel, Metal cinkara, Embassy group, Gas Teh, Fashion park Outlet Centar, Energozelena, IGB i mnoge druge.
Vodeće grane privrede su poljoprivreda, mala privreda, turizam i trgovina, prehrambena industrija i građevinarstvo, lov i ribolov. Poljoprivredno zemljište u Opštini prostire se na 32.955 hektara. 28.896 hektara zauzimaju njive, 2.024 pašnjaci, a na 2.026 hektara su vinogradi, livade i voćnjaci. 85% teritorije čini černozem koji je pogodan kako za ratarstvo, tako i za voćarstvo i vinogradarstvo.
Broj industrijskih zona: 3.
68. Irig
Opština Irig je najmanja opština u AP Vojvodini i pripada Sremskom okrugu. Nalazi se na južnim obroncima Fruške Gore i na najvećoj je nadmorskoj visini od svih vojvođanskih centara opština.
Poljoprivreda je ovde oduvek bila dominantna grana privrede. Najviše je oranica na kojima su zasejani pšenica, kukuruz suncokret, soja i šećerna repa, ali se poljoprivrednici u Irigu bave i vinogradarstvom (uglavnom se gaje sorte namenjene proizvodnji vina). Ne treba izostaviti ni podatak da u Opštini ima i voćnjaka (najviše bresve i jabuke), a ima i stočara u manjem broju.
Broj industrijskih zona: 1.
69. Istok
Opština Istok je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Pećkom upravnom okrugu.
70. Jagodina
Grad Jagodina se nalazi u centralnoj Srbiji, na reci Belici, u srednjem Pomoravlju i predstavlja administrativni, ekonomski, privredni i kulturni centar Pomoravskog okruga.
Jagodina je grad koji je doživeo munjevit ekonomsko-infrastrukturni razvoj i grad u kome je sagrađeno najviše stambeno-poslovnog prostora, u odnosu na broj stanovnika. Pored giganta-fabrike kablova Jagodina, Jagodinske pivare i industrije mesa Juhor na privrednoj mapi grada prisutan je i veliki broj privatnih preduzeća.
Na samo 500 metara od auto puta, nalazi se Industrijska zona površine 150 hektara, na kojoj se, u okviru programa za privlačenje stranih investicija, investitorima besplatno daje zemljište sa kompletnom infrastrukturom, dok je jedina obaveza investitora, da u dogovoru sa lokalnom samoupravom, zaposli određen broj radnika po hektaru.
Broj industrijskih zona: 3.
71. Kanjiža
Opština Kanjiža nalazi se u severoistočnom delu Bačke, u AP Vojvodini i pripada Severnobanatskom okrugu. Od Subotice je udaljena 40 km, od Novog Sada 120, a od Beograda 200 km.
Kao pogranična opština ima specifičnu funkciju jer je jedna od najprometnijih izlazno-ulaznih kapija ka Evropi zbog graničnog prelaza Horgoš. Vrlo je prometan i rečni granični prelaz ka Mađarskoj, na reci Tisi.
Upućenost na reku znači mnogo za slikovitost pejzaža, plovidbu, sportski ribolov, turizam i druge delatnosti. Bogato zemljište, gline, nafta, zemni gas i termalne vode su prirodna blaga na kojima se zasnivaju dominantne privredne grane u opštini: poljoprivreda sa proizvodnjom hrane, industrija građevinskog materijala, rehabilitacioni i rekreacioni turizam.
Broj industrijskih zona: 2.
72. Kačanik
Opština Kačanik je opština u republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Kosovskom upravnom okrugu i sedište joj je u gradu Kačaniku.
73. Kikinda
Grad Kikinda nalazi se u severnom delu Banata, u AP Vojvodini i administrativni je centar Severnobanatskog okruga.
Teritorija kikindske opštine bogata je nalazištima nafte i gasa i glinom visokog kvaliteta, a izuzetno razvijena industrija ima važno mesto u privrednom razvoju, ne samo Vojvodine, već i Republike Srbije. Najznačajnije privredne grane su: metalska industrija- Livnica “Kikinda”, naftna i hemijska industrija- NIS Pogon „Severni Banat“, industrija građevinskog materijala- “Toza Marković”, prehrambena industrija – “Banini”, “Prima Produkt”, „Kikindski mlin” i prerađivačka industrija – “Agroseme” i fabrika stočne hrane “Standard”.
Kada je reč o poljoprivredi na ovoj teritoriji, ona je organizovana u dvadesetak preduzeća i zemljoradničkih zadruga. Plodno zemljište je prirodni resurs i prostire se na oko 62.000 hektara.
Broj industrijskih zona: 2.
74. Kladovo
Opština se nalazi na krajnjem jugoistoku Srbije u Timočkoj Krajini, teritorijalno pripada Borskom okrugu i zadnja je tačka na istoku ka Rumuniji i Bugarskoj.
Opština Kladovo je bogata kulturnim i istorijskim nasleđem, prirodnim potencijalima, od kojih prednjače turistički sadržaji među kojima nacionalni park „Đerdap” i Miroč. Ova opština se ističe u svom okrugu, ali i čitavoj Srbiji, po privlačenju novih investicijama u korist održivog razvoja i podizanja standarda stanovništva.
Među obnovljivim izvorima energije izdvaja se iskorišćeni potencijal hidrotokova Dunava i to strateški nacionalni projekat hidroelektrane „Đerdap 1”, korišćenje solarne energije u nedavno sagrađenom solarnom parku „Solaris Energy”, korišćenje energije iz biomase u fabrici peleta i za sada neiskorišćeni postojeći potencijal energije vetra.
Broj industrijskih zona: 1.
75. Klina
Opština Klina je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Pećkom upravnom okrugu.
76. Knić
Knić je jedna od opština u centralnoj Srbiji. Teritorijalno pripada Šumadijskom upravnom okrugu, a okružuju je opštine Kraljevo, Čačak, Kragujevac i Gornji Milanovac.
Knić je jedna od opština u centralnoj Srbiji. Teritorijalno pripada Šumadijskom upravnom okrugu, a okružuju je opštine Kraljevo, Čačak, Kragujevac i Gornji Milanovac.
Od Beograda Knić je udaljen 140, Kraljeva 43, Čačka 41, Gornjeg Milanovca 33, a Kragujevca 20 km. Geografski položaj Opštine je veoma povoljan i ona je saobraćajno dobro povezana sa svojom okolinom.
Privredne aktivnosti na području opštine Knić vezane su za privatni sektor koji je u najvećoj meri zastupljen u sledećim oblastima: mašinstvo i obrada metala, automobilski sektor, trgovina, ugostiteljstvo, prehrana, zanatstvo i usluge.
Broj industrijskih zona: 1.
77. Knjaževac
Opština Knjaževac smeštena je u istočnoj Srbiji i pripada Zaječarskom upravnom okrugu, a u sastavu je Timočke krajine.
Najzastupljenije grane privrede, po kojima je grad poznat, su mašinska industrija, industrija nameštaja, tekstilna industrija, prehrambena industrija i industrija
Pored turizma i poljoprivrede koji su dobro razvijeni na teritoriji Opštine, poslednjih godina dolazi i do privrednog rasta. Poslednjih nekoliko godina pogone fabrika u Knjaževcu otvaraju Nemci, Italijani, ali i domaći investitori. Na prostoru bivšeg IMT-a, u hali motora, stacionirana knjaževačka kompanija SCS, u pogonu bivše kompanije TINA stacionirana je firma ,,Mobi“, a u hali bivšeg ,,Imosa“ nemačka kompanija ,,Hatiba“.
Broj industrijskih zona: 2.
78. Kovačica
Opština Kovačica prostire se u jugoistočnom delu AP Vojvodine, u Južnobanatskom okrugu, na površini od 419 kilometara kvadratnih, od čega je skoro 90% poljoprivredno zemljište.
Iako je Opština najpoznatija po naivnoj umetnosti, poljoprivreda je najdominantnija grana privrede i njom se bavi više od 60% stanovništva. Najveći deo obradivih površina su oranice i bašte na kojima se gaji žito (najviše kukuruz, a zatim suncokret i soja), industrijsko bilje, povrće i krmno bilje.
Poljoprivredno zemljište zauzima 90,17% ukupne teritorije Opštine. Čine ga pretežno prvoklasne oranice, u
manjoj meri voćnjaci, vinogradi i livade. Preko 4/5 obradivog zemljišta je černozem – najplodnija vrsta zemljišta u
Panonskoj regiji, koja omogućava visoke prinose u poljoprivrednoj proizvodnji.
79. Kovin
Opština Kovin nalazi se u AP Vojvodini i pripada Južnobanatskom okrugu. Zauzima površinu od 730 kilometara kvadratnih – 65% je poljoprivredno zemljište, a 14% šume.
Pored nalazišta uglja, šljunka i treseta, koji čine osnovu privrede, veliki potencijal u Opštini je i poljoprivreda, a najviše se gaje ratarske kulture.
Kovin je posle Pančeva najznačajniji grad u banatskom Podunavlju i lokalni je gravitacioni centar u pančevačkom mezopodručju. Opština je od Smedereva udaljena 13km, od Pančeva 34, a Beograda 50km.
Broj industrijskih zona: 3.
80. Kosjerić
U zapadnoj Srbiji, u najsevernijem delu Zlatiborskog okruga na površini od 359 kilometara kvadratnih nalazi se Opština Kosjerić.
Na teritoriji opštine Kosjerić registrovano je i posluje 118 preduzeća. Veliki značaj ima poljoprivreda kojom se bavi većina stanovništva. Ono po čemu je ovaj kraj poznat jeste uzgoj malina, šljiva, jagoda ali i drugih kultura o čemu govore podaci da od ukupne površine opštine 56,9% površine čini poljoprivredno zemljište. Pod oranicama i baštama je 16,1%, voćnjacima 7,3%, livadama 18,1%, pašnjacima 15,1% a na neplodno zemljište otpada 4,7% ukupne površine.
Razvijene su i metalska, građevinska, hemijska i tekstilna industrija.
Broj industrijskih zona: 2.
81. Kosovo Polje
Opština Kosovo Polje je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Kosovskom upravnom okrugu.
82. Kosovska Kamenica
Opština Kosovska Kamenica je najistočnija opština na Kosovu i Metohiji, Srbija koja pripada Kosovskopomoravskom okrugu.
83. Kosovska Mitrovica
Opština Kosovska Mitrovica je opština u Kosovskomitrovačkom okrugu u Srbiji, koja se nalazi na severnom delu AP Kosovo i Metohija.
84. Koceljeva
Opština Koceljeva pripada Mačvanskom okrugu i smeštena je u severozapadnom delu Centralne Srbije.
Teren je srednje i nisko brežuljkast sa umereno kontinentalnom klimom, pa je pogodan za voćarstvo i stočarstvo. Od 17.834 ha obradive površine pod voćnjacima je 3.270 ha. Najzastupljenije ratarske kulture su: kukuruz, žitarice, krmno bilje, industrijsko bilje i povrće.U individualnim domaćinstvima uzgajaju se krave, svinje i ovce.
Na teritoriji Opštine nalaze se i firme koje se bave preradom voća i proizvodnjom sokova. Opština je prekrivena šumom na 5.912 ha, od čega je 440 ha šume u privatnom vlasništvu, dok je ostatak pod zaštitom države i o njima brine preduzeće “Srbija šume” i šumarsko gazdinstvo “Tamnava”.
Broj industrijskih zona: 1.
85. Kragujevac
Grad Kragujevac se nalazi 140 km južno od Beograda, u centralnom delu Srbije i privredni je, politički, kulturno-prosvetni i zdravstveni centar Šumadijskog okruga i Pomoravlja.
U privredi grada metaloprerađivački sektor je tradicionalno dominantan. U Kragujevcu funkcioniše 1.218 preduzeća od kojih 21 velikih, 57 srednjih i 1140 malih.
Grad Kragujevac snažno razvija i druge proizvodne i uslužne delatnosti, naročito u oblasti prerađivačke industrije (nameštaj, obuća, hrana, odeća,…), sektor usluga – trgovina, transport, bankarstvo, a u poslednje vreme i naprednih tehnologija (softverski inženjering, inovacione tehnologije – Biznis inovacioni centar i dr.).
Takođe ima 5.550 privatnih preduzetnika, od čega je najveći broj u oblasti trgovine 37,64% i prerađivačke industrije 17,11%. U privrednoj strukturi dominantno mesto ima trgovina (1.645 radnji), a zatim slede zanatske radnje (1.495) i ugostiteljske radnje (428).
Broj industrijskih zona: 5.
FAS slobodna zona Kragujevac.
Slobodna zona Šumadija.
86. Kraljevo
Grad Kraljevo se nalazi u centralnoj Srbiji, na ušću Ibra u Moravu i administrativni je, privredni, ekonomski i kulturni centar Raškog okruga.
Privrednu strukturu Kraljeva odlikuje širok spektar delatnosti koji se kreće od poljoprivrede do sektora proizvodnje i usluga, uključujući i trgovinu. Prema podacima Agencije za privredne registre, u Kraljevu je u 2012. godini
bilo registrovano 5.007 aktivnih privrednih subjekata, od čega 3.708 preduzetnika i 1.299 privrednih društava.
Najveći broj privrednih društava je iz oblasti trgovine na veliko i malo i popravke motornih vozila i motocikala 34,20%, zatim iz oblasti prerađivačke industrije 24,25%, iz oblati saobraćaja i skladištenja 9,25%, iz oblasti
građevinarstva 7,25%, stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti 7,10%, poljoprivrede, šumarstva i ribarstva 4,20%.
Broj industrijskih zona: 2.
87. Krupanj
Opština Krupanj pripada Mačvanskom okrugu. Nalazi se na desnoj obali reke Drine, u zapadnom delu Srbije.
Veći deo stanovništva opštine Krupanj bavi se poljoprivredom, a njene najrazvijenije grane su: voćarstvo (malina, šljiva, kupina, jagoda, kruška), ratarstvo (kukuruz, pšenica, ovas, ječam, raž i tritikal), stočarstvo (ovčarstvo, govedarstvo i svinjarstvo), od povrtarskih kultura najviše je zastupljen krompir, a u poslednje vreme povećava se i organska proizvodnja. Sirovinsku bazu u vidu voća, povrća, mleka, mesa, lekovitog bilja, drva, kamena, voda i rude, Krupanj ima, a ono što mu nedostaje su prerađivački kapaciteti.
Broj industrijskih zona: 1.
88. Kruševac
Grad Kruševac se nalazi u centralnom delu Srbije, na reci Rasini, u dolini Zapadnog Pomoravlja i kulturni je, ekonomski, zdravstveni, obrazovni i administrativni centar Rasinskog upravnog okruga.
Poljoprivredne površine prostiru na oko 492 ha, ali se zbog izgradnje i proširenja objekata infrastrukture, industrijskih i drugih objekata na poljoprivrednom zemljištu, iz godine u godinu smanjuju. Pod šumama je 29.744 hektara, od čega je u državnoj svojini 13.878, u privatnoj 13.030, a u društvenoj 700 ha.
Rasinski okrug se nalazi u centralnoj Srbiji i predstavlja geografsku raskrsnicu najznačajnijih drumskih i železničkih puteva, između tržišta Evropske unije i Balkana i Jadranskog i Crnog mora.
Privredni, administrativni, kulturno-prosvetni i zdravstveni centar okruga je Grad Kruševac. Zahvaljujući povoljnom položaju, klimi, bogatom istorijskom nasleđu i industriji, ovaj region koji pored Kruševca, čine i opštine Trstenik, Aleksandrovac, Brus, Varavrin i Ćićevac, spada među najrazvijenije u Srbiji.
Podsticaj privrednom razvoju daje i savremena carinarnica, Slobodna zona, kao i razvijena mreža institucija za podršku biznisu. Duga industrijska tradicija, izvozno orijentirana privreda i inovativno poslovno okruženje predstavljaju najvažnije privredne karakteristike Rasinskog okruga.
Broj industrijskih zona: 2.
Slobodna zona Kruševac.
89. Kula
Opština Kula se nalazi na plodnoj ravnici u središnjem delu Bačke, u AP Vojvodini i pripada Zapadnobačkom okrugu. Smeštena je na veoma važnoj saobraćajnoj liniji koja povezuje Podunavlje sa Potisjem.
Devedesetih godina prošlog veka ovde su bile zastupljene industrijske grane- drvna, tekstilna, prehrambena, industrija kože i metaloprerađivačka, ali zbog prirodnih potencijala, na teritoriji opštine Kula, poljoprivredna proizvodnja je dominantna i ima izuzetan značaj za razvoj. Ovde dominiraju livadska crnica i karbonatni černozem, a poljoprivredno zemljište se prostire na 43.348 ha.
Ratarski usevi, sa veoma dobrim prinosima, preovlađuju u setvenoj strukturi, što pogoduje razvoju proizvodnje pogona koji koriste alternativne izvore energije (biomasu), a značajne površine zauzimaju i povrtarske kulture. Geotermalni izvori vode, koji do sada nisu značajnije iskorišćeni, prirodni su potencijal za razvoj turizma u opštini.
Broj industrijskih zona: 5.
90. Kuršumlija
Opština Kuršumlija se nalazi na jugu Srbije, u Topličkom okrugu, a njena teritorija je uglavnom smeštena u gornjem toku reke Toplice, u slivovima njenih pritoka Kosanice i Banjske.
Kroz opštinu Kuršumlija prolazi strateški važna saobraćajnica, državni put drugog reda Niš-Priština kao i železnička pruga Niš – Kosovo Polje. Najbliži aerodrom, u Nišu, od Kuršumlije je udaljen 60 km.
Kuršumlija ima znatne potencijale u razvoju voćarstva i stočarstva, kao i u drvnoj industriji, gajenju i preradi pečuraka. Opštinu Kuršumlija odlikuju i velike površine ekološki očuvanog poljoprivrednog zemljišta, postojanje obnovljivih prirodnih resursa pogodnih za proizvodnju električne energije, bogatstvo šumskih plodova, lekovitog bilja i divljeg voća. Na terotoriji opštine se nalaze tri banje – Prolom, Lukovska i Kuršumlijska banja, što opštini pruža znatne mogućnosti za razvoj turizma. Takođe, na teritoriji ove opštine se nalazi i Đavolja varoš, redak geomorfološki fenomen, koji je pod zaštitom države kao spomenik prirode prve kategorije.
91. Kučevo
U severoistočnom delu Srbije, u Braničevskom okrugu, zahvatajući srednji i donji deo toka reke Pek nalazi se opština Kučevo.
Glavni oslonci privrednog razvoja ovog kraja su rudna bogatstva i mineralna nalazišta, eksploatacija i prerada drveta i kamena, ali jednu od najvažnijih privrednih grana predstavlja poljoprivreda, posebno stočarstvo, zbog velikih površina pod kvalitetnim pašnjacima.
Kada je reč o turizmu, posebnu pažnju privlače brojna prirodna bogatstva (pećine, šume, čisti vodotokovi i mineralne vode), ali i zanimljivi narodni običaji i poznate manifestacije, kao i bogato arheološko nasleđe, naročito iz antičkog vremena.
Broj industrijskih zona: 1.
92. Lazarevac
Lazarevac je gradsko naselje i sedište gradske opštine Lazarevac a koja administrativno čini jednu od 17 opština grada Beograda. Prema popisu iz 2022. bilo je 55.378 stanovnika.
Najveće prirodno bogatstvo ovog kraja je ugalj – lignit. To je niskokvalitetno gorivo sa visokim procentom vode i pepela ali je značajno da je na području lazarevačke opštine utvrđeno prisustvo oko 600 miliona tona ovog uglja a od toga su oko dve trećine eksploataciono-ekonomski isplative rezerve, što u naredne dve do tri decenije predstavlja siguran izvor za proizvodnju električne energije. Ugalj se u proseku nalazi na dubini od 20 do 22 metra pa su kopovi površinski.
Na ovom području su i druge mineralne sirovine:
• dijatomejska zemlja – najstariji termoizolacioni materijal i sredstvo za filtriranje sa širokom primenom u industriji hartije, boja i lakova, za izradu nezapaljivih pasti, zvučnih, toplotnih i hidroizolacionih materijala, azotnih đubriva, plastičnih masa…
• kvarcni pesak koji se koristi u livničkoj industriji, za proizvodnju gas-betona, ravnog i ambalažnog stakla i staklenog vlakna, te kao prirodno punilo u hemijskoj industriji i građevinarstvu;
• šljunak i opekarska glina koji se koriste u građevinarstvu i opekarskoj industriji
U istočnom i jugoistočnom delu opštine više je izvora mineralne vode – u Rudovcima, Kruševici, Čibutkovici, Županjcu, Trbušnici i Brajkovcu, ali se još u većoj meri ne koriste za industrijsku proizvodnju i širu potrošnju.
Broj industrijskih zona: 1.
93. Lajkovac
Opština Lajkovac se nalazi u zapadnoj Srbiji i pripada Kolubarskom okrugu. Zauzima površinu od 186 kilometara kvadratnih, u srednjem delu Kolubarske ravnice, poljoprivredne površine prostiru se na 13.891 ha, a šume na 2.911 ha.
U plodnim dolinama reka Kolubare i Ljiga, teren je pogodan za poljoprivrednu delatnost, a stanovništvo ove Opštine poznato je po uzgoju goveda simentalske rase. Jednim svojim delom na teritoriji Opštine nalazi se rudarski basen “Kolubara” koji zapošljava 52,54% stanovništva. Poljoprivreda je, sa oko 55%, najzastupljenija privredna grana, dok industrija učestvuje sa 12%. Poljoprivredno zemljište zauzima 83% ukupne površine, što čini 12.400 ha, a najzastupljenije je stočarstvo, dok su razvijeni i ratarstvo i voćarstvo.
Broj industrijskih zona: 1.
94. Lapovo
Opština Lapovo se nalazi u centralnoj Srbiji i administrativno i teritorijalno pripada Šumadijskom okrugu.
Poljoprivreda je jedna od važnijih privrednih grana u Opštini. Povrtarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo zastupljeni su u manjem obimu, dok su ratarstvo i stočarstvo dominantne poljoprivredene grane. Od ratarskih kultura gaje se pšenica, kukuruz, ječam, lucerka, a u grani stočarstva najrazvijenije je govedarstvo.
Industrija je jedna od najvažnijih privrednih grana Lapova. Na teritoriji opštine nalazi se četiri radne zone, a izgradnjom puta prema Rači stvorili su se uslovi da se stvori i peta radna zona.
Broj industrijskih zona: 4.
95. Lebane
Lebane se nalazi u jugoistočnom delu centralne Srbije, u Jablaničkom okrugu.
Opština je tranzitno pozicionirana na magistralnom putu M9 (Leskovac-Lebane-Priština) i udaljena je 20 kilometara od Koridora 10.
Razvojni potencijal Lebana prvenstveno leži u osnaživanju turizma i poljoprivrede.
Poljoprivredno zemljište se prostire na 21.591 hektar i izuzetno je pogodno za bavljenje povrtarstvom, a u brdskom delu opštine stočarstvom.
Povrtarstvo je najbolje razvijena grana poljoprivrede u Opštini. Stanovništvo u ravničarskom delu okrenuto je ka poljoprivredi, dok su voćarstvo i stočarstvo zastupljeni u brdsko-planinskim krajevima.
Broj industrijskih zona: 1.
96. Leposavić
Opština Leposavić je najsevernija opština južne srpske pokrajine Kosovo i Metohija. Površina joj je 750 km², i nalazi se u dolini Ibra.
97. Leskovac
Grad Leskovac je administrativni centar Jablaničkog okruga, smešten u Leskovačkoj kotlini.
Leskovac se nalazi na glavnoj trasi železničkog i drumskog panevropskog Koridora 10, koji povezuje zapadnu i srednju Evropu sa Makedonijom, Grčkom i Malom Azijom. Državni put I-B reda spaja grad sa Prištinom na zapadu (100 km) i Pirotom na istoku (79 km).
Razvojni potencijal Leskovca predstavlja proizvodnja hrane i proizvoda od drveta. Bogato zemljište i pogodna klima omogućavaju razvoj povrtarstva, voćarstva i stočarstva.
Svakog avgusta u Leskovcu se organizuje Roštiljijada, koju za sedam dana poseti više od 500.000 posetilaca iz Srbije i inostranstva, i jedna je od popularnijih turističkih manifestacija u Srbiji.
Zbog velike važnosti proizvodnje i prerade hrane kontinuirano se radi na razvoju ljudskih resursa, tehnologije hrane i unapređenju uslova za razvoj prerađivačkih kapaciteta.
Broj industrijskih zona: 11.
98. Lipljan
Lipljan je gradsko naselje i sedište istoimene opštine u Srbiji, koje se nalazi u centralnom delu Kosova i Metohije i pripada Kosovskom upravnom okrugu.
99. Loznica
Grad Loznica se nalazi u zapadnoj Srbiji, u Podrinju, pripada Mačvanskom okrugu i prostire se na površini od 612 kilometara kvadratnih.
Status grada sa povoljnim poslovnim okruženjem Loznica je stekla zahvaljujući mnogobrojnim razvojnim aktivnostima u prethodnih nekoliko godina, velikom potencijalu u industrijskoj zoni za razvoj privrednih delatnosti, značajnim rudnim bogatstvima, resursima u lekovitoj i geotermalnoj vodi kao i drugim prirodnim bogatstvima koja čine reka Drina, planine Gučevo i Cer, Banja Koviljača i Banja Badanja ali i Jadarska sela. Privredu grada Loznice danas čine 2680 preduzetničkih radnji i 913 privrednih društava. Najprisutnije privredne grane su: tekstilna, drvoprerađivačka, građevinska, prehrambena i mašinska industrija. Golden lejdi – italijanska tekstilna kompanija, Čabros kompani – libanska drvoprerađivačka kompanija i australijsko britanska rudarska kompanija Rio Tinto su najzanačajniji strani investitori na teritoriji grada Loznice.
Broj industrijskih zona: 1.
100. Lučani
Opština Lučani nalazi se na području zapadne Srbije i pripada Moravičkom okrugu.
Opština Lučani je u privrednom životu prepoznatljiva po proizvodnji voća – maline, šljive, jabuke, i krompira, preduzeću „Milan Blagojević – Namenska“ u Lučanima, i u svetu čuvenoj, kulturnoj i turističkoj manifestaciji Sabor trubača u Guči. Lučani predstavljaju privredni centar opštine. U njima se pored „Milan Blagojevića- Namenska“ nalazi i veliki broj drugih preduzeća (Maksima, Aurora, Panekspres, Hidrokomerc, Fapromal, Jugoplast…). Polovina aktivnog stanovništva je angažovana u poljoprivredi. U industriji radi jedna četvrtina, a isto toliko u ostalim delatnostima. Opština Lučani, u narednom periodu, posebnu pažnju posvetiće stvaranju uslova za brže zapošljavanje kroz razvoj privrede izgradnjom komunalne infrastrukture, posebno na seoskom području.
101. Ljig
Opština Ljig je opština u Kolubarskom okrugu u središtu zapadne Srbije.
Poljoprivreda je jedna od ključnih delatnosti ruralnog prostora i osnovni oblik aktivnosti njegovih stanovnika, te veoma bitan faktor za ukupni razvoj opštine Ljig. Ukupna površina poljoprivrednog zemljišta opštine Ljig iznosi 18.452 ha, od čega 98,6% pripada individualnom sektoru, a 1,4% čine ostali oblici vlasništva. Sa 1,3 ha
poljoprivrednog, odnosno sa 1,1 ha obradivog zemljišta po stanovniku, ulazi u grupu opština koje su srazmerno bogate poljoprivrednim zemljištem.
U strukturi poljoprivrednih površina (2005. godina) najveći je udeo oranica i bašta (52,9%), oko 1/3 pripada prirodnim travnjacima – livade (20,8%) i pašnjaci (13,1%), a zatim slede voćnjaci (12,8%) i vinogradi (0,4%). Značajan je udeo neobrađenih oranica, sa zabrinjavajućom tendencijom porasta poslednjih godina. Po Popisu iz 2002. godine u Opštini je bilo 4.757 porodičnih poljoprivrednih gazdinstava.
102. Ljubovija
Opština Ljubovija je opština u zapadnoj Srbiji, koja obuhvata kraj Azbukovicu i ima površinu od 356 km2.
Po veličini teritorije, broju stanovnika i drugim pokazateljima nivo ekonomske i privredne razvijenosti Opština Ljubovija se svrstava u manje i nedovoljno razvijene opštine u Srbiji, jer je njen dostignuti nivo privredne, prostorne i ukupne društvene razvijenosti niži od dostignutog nivoa razvijenosti širih prostornih celina — opština koje su ostvarivale znatno brži razvoj.
Od ukupnog stanovništva u opštini Ljubovija (17.052), 4.867 stanovnika prema popisu iz 2002. godine aktivno se bavi poljoprivrednom proizvodnjom. Prema podacima RZS za 2010. godinu ukupna površina poljoprivrednog zemljišta na teritoriji Opštine iznosi 20016 ha ili 56,4% ukupne površine. Od toga, obradivo zemljište (oranice i bašte) zauzima 10893 ha, voćnjaci 2167 ha, livade zauzimaju 1896 ha i pašnjaci 5060 ha. Obradivo zemljište se najvećim delom nalazi u dolini reke Drine. Manji deo zemljišta nalazi se u brdsko-planinskom zaleđu.
Industrija u privrednoj strukturi i doprinosu stvaranja društvenog proizvoda ove privredno nerazvijene opštine dolazi iza poljoprivrede i sa njom čini njene vodeće privredne delatnosti. U industrijskoj strukturi zastupljene su:
ekstraktivna industrija – rudarstvo; metaloprerađivačka industrija; hemijska industrija; industrija građevinskog materijala; prehrambena industrija; duvanska industrija.
Broj industrijskih zona: 1.
103. Majdanpek
Opština Majdanpek nalazi se u severnom delu istočne Srbije, u Timočkoj Krajini i teritorijalno pripada Borskom okrugu. Prostire se na površini od 932 kilometra kvadratna, a šume zauzimaju 72% ukupne opštinske teritorije.
Prirodni resursi su najveće bogatstvo Majdanpeka. Kao retko koje područje, na svojoj teritoriji ima toliko vredno i raznoliko prirodno bogatstvo i to: u rudama bakra, plemenitih i retkih metala, šumovitost kvalitetnim drvetom na 72 % teritorije, Nacionalni park “Đerdap” koji zauzima 68 % teritorije opštine, 54 km obale Dunava i Jezera, kao dela dunavskog koridora VII, kulturno-istorijsku baštinu – Lepenski vir i raznovrsne turističke motive – Rajkova pećina,
biodiverzitet…
Na vrednim prirodnim resursima odvijao se privredni razvoj Majdanpeka. Favorizovano je rudarstvo i industrija proizvodnje i prerade bakra i plemenitih metala. Izgrađeni su proizvodni kapaciteti RBM, FBC, IPM (Zlatara, Megaplast, FEP )… Ostali prirodni resursi nisu optimalno korišćeni. To je doprinelo razvoju tipične monostrukturne privrede.
Broj industrijskih zona: 2.
104. Mali Zvornik
Mali Zvornik pripada Mačvanskom okrugu i nalazi se u zapadnoj Srbiji. Obuhvata površinu od 184 kilometra kvadratna, od čega se poljoprivredno zemljište prostire na 7.847 hektara, a šume na 9.612 ha.
Opština raspolaže vrednim vodnim, šumskim, mineralnim i drugim resursima, čiji značaj prevazilazi lokalne okvire i čiji potencijal nije iskorišćen u punoj meri
Nosilac razvoja industrije u opštini je Hidroelektrana „Zvornik”, koja je počela sa radom 1955. godine. Pripada privrednom društvu Drinsko — Limske hidroelektrane. Trenutno ima 80 zaposlenih. Za svojih 50 godina neprekidnog rada proizvela je preko 22 milijarde kWh električne energije i prebacuje plan proizvodnje svake godine. Godišnji plan proizvodnje struje je 452 miliona kWh i uglavnom se taj plan ostvaruje a nekad prebacuje očekivanu proizvodnju, zavisno od hidroloških uslova. Hidroelektrana leti proizvodi 10 MWh struje i sa tom proizvodnjom snabdeva električnom energijom čitavo područje Malog Zvornika, do Loznice. U periodu velikih voda proizvodnja je i do 96-100 MWh.
Broj industrijskih zona: 1.
105. Mali Iđoš
Opština Mali Iđoš nalazi se u Severnobačkom okrugu, u AP Vojvodini i spada u teritorijalno najmanju i najnerazvijeniju Opštinu.
Opština Mali Idjoš ima 16.901 hektara najkvalitetnijeg obradivog zemljišta, pa se može reći da se 60% stanovništva bavi poljoprivredom. Uz to, još nedavno poljoprivredno dobro, fabrika za preradu metala i ciglana bili su vrlo značajni sa ekonomskog aspekta sela. Danas je većina društvenih preduzeća već privatizovana, a nekolicina preduzetnika posluje vrlo uspešno. Stanovništvo se bavi ratarstvom, voćarstvom, povrtarstvom, vinogradarstvom i pčelarstvom, a u razvoju je i seoski turizam, zahvaljujući salašima.
Kod mesta Feketić osnovan je industrijski park “Small Steps”, lociran kod autoputa E-75 i magistralnog puta M-22, sa ciljem da se u njemu otvaraju preduzeća za preradu poljoprivrednih proizvoda. Prvi investitor u ovom parku je švajcarsko-nemačko preduzeće “Mlin”, poznato po proizvodnji brašna i prerađevina od brašna.
Broj industrijskih zona: 1.
106. Malo Crniće
Opština Malo Crniće nalazi se u istočnoj Srbiji, u centralnom delu Braničevskog okruga.
Na teritoriji opštine Malo Crniće poljoprivreda je osnovna grana privređivanja, što ne čudi, s obzirom na na to da 84,6% ukupne površine čini obradivo zemljište. Najveći deo poljoprivrednog zemljišta u posedu je individualnih gazdinstava, dok je ostatak društvena svojina i u državnom je vlasništvu, tačnije u posedu sedam zemljoradničkih zadruga. Od sedam zadruga, samo jedna poseduje oko 332 ha, dok se druge bave organizovanom poljoprivrednom proizvodnjom i ne poseduju zemlju.
Broj industrijskih zona: 1.
107. Medveđa
U gornjem toku reke Jablanice, na krajnjem jugu Srbije nalazi se Opština Medveđa.
Sa dominirajućim srednje planinskim predelima, područje opštine Medveđa pripada stočarsko-planinskom makrorejonu. Najveći deo poljoprivrednog zemljišta čine livade, pašnjaci i šumsko-travne površine. Karakteristike ratarsko-stočarskog rejona ima prostor duž reka Jablanice, Banjske i Tularske reke. Oranice i baste čine 1/4 poljoprivrednog zemljišta.
Opština Medveđa je jedna od najnerazvijenijih opština u Republici Srbiji. Poseduje mnoge prirodne pogodnosti za razvoj turizma, jer se u blizini nalazi banjsko lečilište sa više desetina mineralnih izvora u Sijarinskoj Banji, kao i izvori u Tularu. Na području Medveđe postoje mnogi mineralni resursi, koji mogu da se eksploatišu, kao što su ruda, mermer i poludragi kamen oniks.
Najperspektivnija grana industrije je rudarstvo u preduzeću Rudnik i flotacija „Lece“, u sklopu Koncerna „Farmakom MB“ iz Šapca. Velike izglede za razvoj ima poljoprivreda, pre svega u granama kao što su stočarstvo (ovce, koze, krave) i voćarstvo (šljive, kruške, jabuke, dunje). Osim primarne poljoprivredne proizvodnje, jaku granu privređivanja ima i drvna industrija i prerada sirovina. Potencijali se naročito ogledaju u preradi sirovih proizvoda iz prirode (pečuraka, šumskog bilja, voća i povrća), kao i prerada mleka za sir, kajmak i jogurt.
108. Medijana
Opština Medijana je gradska opština grada Niša. Nastala je 2002. godine i obuhvata deo naselja Niš i mesto Brzi Brod.
Broj industrijskih zona: 1.
109. Merošina
Opština Merošina se nalazi u jugoistočnom delu Srbije i pripada Nišavskom okrugu.
Razvojni potencijal Merošine leži u podsticanju ulaganja i obnove voćarstva, vinogradarstva i osnaživanju ruralnog turizma.
Poljoprivredno zemljište koje pruža uslove za raznovrsnu poljoprivrednu proizvodnju, najvredniji je prirodni potencijal kojim Opština raspolaže. Poljoprivredno zemljište se prostire na 77% (14.686 ha) obradivog zemljišta, a čak 75% svih registrovanih gazdinstava poseduje voćnjak i bavi se voćarskom proizvodnjom. Ovde se stanovništvo uglavnom bavi poljoprivrednom proizvodnjom, a voćarstvo je dominantna grana. Čuvena “oblačinska višnja” preovladava i zasađena je na oko 1.500 ha, a gaje se i šljiva sorte “stenlej”, malina, jagoda i kupina.
Zastupljena je i proizvodnja povrća pod plastenicima, pogotovo paradajza, krastavaca i paprika. Broj poljoprivrednih gazdinstava u Opštini, prema popisu poljoprivrede iz 2012. godine, iznosio je 3458 registrovanih gazdinstava, a prosečno poljoprivredno gazdinstvo raspolaže sa oko 2,6 ha poljoprivrednog zemljišta.
Turistički potencijal Merošine leži na obalama dva jezera – Oblačinskog, na kom postoji sportsko-turistički kompleks, i Krajkovačkog, u podnožju Malog Jastrepca, sa potencijalom za lovni turizam. Na teritoriji opštine nalazi se i nedovoljno istraženo arheološko nalazište antičkog grada Kulina.
Broj industrijskih zona: 2.
110. Mionica
Opština Mionica se nalazi u zapadnoj Srbiji i pripada Kolubarskom okrugu.
Mionica je opština sa malom populacijom što je ne sprečava da na godišnjem nivou proizvede preko 120 miliona jaja i preko 30 miliona litara mleka. Imamo vrlo razvijeno voćarstvo i naše maline i jagode se mogu pronaći i na tržištu Evropske Unije.
Za Mionicu sa razlogom kažu da “leži na vodi“, jer su u Banji Vrujcima, Ključu i Rajkoviću otvorene četiri fabrike za flaširanje voda i voćne napitke za koje vlada veliko interesovanje potrošača u zemlji i inostranstvu.
Sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka u Mionici je izgrađeno nekoliko manjih fabrika sektora industrije, poput danas privatizovanih fabrika izolacionog materijala “FIMA“ i “Precizni liv“ u kojem se proizvode precizni odlivci od metala i drugih materijala kapaciteta 400 tona odlivaka godišnje.
U zanatskoj delatnosti su još uvek u izvesnoj meri zastupljeni i stari zanati u kojima su najčešće sačuvane stare tehnologije obrade. Od rudnih resursa izdvajaju se nalazišta kvalitetnog kamena.
Pored eksploatacije svetski poznatog struganičkog kamena, otkriveno je još nekoliko nalazišta, a najpoznatije je “Drenovac“ u Gornjem Lajkovcu.
Broj industrijskih zona: 1.
111. Mladenovac
Opština Mladenovac je gradska opština Grada Beograda. Zauzima površinu od 33.904 ha.
112. Negotin
Opština Negotin nalazi se u istočnoj Srbiji, teritorijalno pripada Borskom okrugu i prostire se na površini od 1.089 kilometara kvadratnih. Poljoprivredne površine zauzimaju 70.338 hektara, odnosno 65% ukupne teritorije Opštine. Šume čine jednu trećinu teritorije i nalaze se u severozapadnim i zapadnim brdskim oblastima.
Klima na ovom području je toplija od unutrašnjosti Srbije, te je pogodna za gajenje bostana, grožđa i pamuka.
Industrijska zona opštine Negotin nalazi se na severoistoku grada, udaljena oko 2km od centra. Povezana je železničkom prugom sa lukom Prahovo koja je udaljena 11,3km gde se nalazi i carina. Granični prelaz Mokranje (Bugarska) udaljen je 14,1km a granični prelaz Kusjak (Rumunija) udaljen je 10,3km.
Najzastupljenije privredne delatnosti: industrija hrane i pića, poljoprivreda, građevinska industrija, poslovne usluge, hemijska industrija.
113. Niška Banja
Opština Niška Banja je gradska opština grada Niša.
114. Nova Varoš
Opština se nalazi na jugozapadu Srbije i pripada Zlatiborskom okrugu.
Tranzitno je mesto na magistralnom putu M-21 Beograd-Podgorica.
Razvojni potencijal Nove Varoši prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede, drvnoprerađivačke industrije i turizma.
Poljoprivredno zemljište se prostire na 77% (44.981 ha) obradivog zemljišta, od čega 80% pripada individualnim gazdinstvima. Trenutno je registrovano 2.800 poljoprivrednih gazdinstava, koja se bave pretežno stočarstvom, voćarstvom, pčelarstvom kao i gajenjem i preradom šumskih plodova, naročito malina.
Ovo je jedna od najšumovitijih opština Srbije, sa više od 22.000 ha šume, i ima velike potencijale u finalnoj preradi drveta, proizvodnji nameštaja i drvnog peleta.
Specijalni rezervat prirode „Uvac“, stanište beloglavog supa, zajedno sa planinom Zlatar i tri akumulaciona jezera prepoznata su nacionalna turistička destinacija.
Broj industrijskih zona: 3.
115. Nova Crnja
Opština Nova Crnja pripada Srednjebanatskom okrugu i nalazi se u severoistočnom Banatu, u AP Vojvodini.
Na 24.800 ha obavlja se biljna proizvodnja, a to čini 1,38% poljoprivrednog zemljišta Vojvodine. Oranice su zastupljene na 24.500 ha, livade na 27, a pašnjaci na 145 ha. Vinogradi zauzimaju 30 ha, dok je 86 ha voćnjaka u posedu seljačkih domaćinstava. Zastupljeno je i stočarstvo, dok su voćarstvo i vinogradarstvo simbolični. 52,7% stanovništva uglavnom se bavi poljoprivredom. Opština ima pet lokacija za industrijske zone. U Srpskoj Crnji se nalaze tri, a dve su locirane uz magistralni put M7.U Novoj Crnji je izvor mineralne i termalne vode sa temperaturom od 40-80oC, kada je reč o turizmu, najpoznatija je spomen-kuća pesnika i slikara Đure Jakšića.
Broj industrijskih zona: 5.
116. Novi Beograd
Opština Novi Beograd je gradska opština, ujedno i naseljeno mesto, grada Beograda i prostire se na površini od 4.096 hektara. To je najveća beogradska opština po broju stanovnika.
Broj industrijskih zona: 1.
117. Novi Bečej
Ova Opština pripada Srednjebanatskom okrugu i nalazi se u centralnom delu AP Vojvodine.
Industrija je slabo razvijena, a stanovništvo se bavi uglavnom poljoprivredom. Najznačajniji je PIK Bečej, koji se bavi proizvodnjom i preradom poljoprivrednih proizvoda. Koristi 9.000 ha obradivog zemljišta, od čega se 4.000 ha navodnjava. Kombinat poseduje 2.895 ha, dok je preostali deo u vlasništvu države. Voćnjaci im se prostiru na 56 ha, poseduju 3.395 junadi, 29.748 svinja, 371 ovcu i 74 konja. Kombinat poseduje i ribnjak. Osnovna delatnost su mu ratarstvo, svinjarstvo, govedarstvo i prerada voća i povrća koje se konzervira i izvozi.
Broj industrijskih zona: 3.
118. Novi Kneževac
Opština Novi Kneževac nalazi se u najsevernijem delu Banata, a severoistočnom delu AP Vojvodine. Pripada Severnobanatskom okrugu.
Opština Novi Kneževac locirana je u Severnobanatskom okrugu, u ravničarskom području, što ističe ratarstvo kao glavnu granu poljoprivredne proizvodnje. Komplementarnu poljoprivrednu proizvodnju predstavlja mešovito stočarstvo, a kao posebno usmerenje ovog područja se predviđaju i preporučuju vinogradarstvo i uzgoj
lekovitog bilja.
Opština Novi Kneževac se nalazi u koridoru razvoja regionalnog značaja (Novi Kneževac-Kikinda-Zrenjanin-Kovin), što stvara značajne razvojne mogućnosti u narednom periodu (sa perspektivom da centar opštine postane privredni centar IV ranga). U opštini Novi Kneževac planirane su industrijske zone i industrijski parkovi.
Broj industrijskih zona: 1.
119. Novi Pazar
Grad Novi Pazar se nalazi na jugozapadu Srbije, teritorijalno pripada Raškom okrugu i predstavlja kulturni i ekonomski centar Sandžačke oblasti.
U Opštini Novi Pazar nalazi se industrijski park površine 45 hektara, lociran u široj gradskoj zoni uz magistralni put Beograd-Podgorica, poseduje svu prateću infrastrukturu; nudi raznovrsne mogućnosti saradnje.
U Opštini je razvijena proizvodnja: gotovih proizvoda (odeća, obuća, nameštaj i prehrana), poluproizvoda, proizvoda od recikliranog materijala (otpadnog tekstila, kože drveta) za poznatu trgovačku marku.
Razvojni potencijal Novog Pazara leži u poljoprivredi, tekstilnoj, drvnoprerađivačkoj i industriji obuće.
Gotovo polovinu teritorije (36.270 ha) obuhvata poljoprivredno zemljište, od čega 29,55% čine livade, 41,3% pašnjaci, 23,77% oranice i 5,38% voćnjaci.
U tekstilnoj industriji proizvodnja broji oko 10.000.000 komada odevnih predmeta godišnje, od čega se 70% izvozi na tržišta Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Crne Gore, zemalja EU i Rusije. Proizvodni kapaciteti 50 preduzeća koja se bave proizvodnjom obuće iznose cca 3.100.000, dok je stvarni obim proizvodnje cca 120.000 komada obuće godišnje. Industrija za preradu drveta je razvijen sektor koji se zasniva na bogatoj domaćoj sirovinskoj osnovi i velikim kapacitetima industrije tapaciranog i pločastog nameštaja.
Broj industrijskih zona: 1.
120. Novi Sad
Grad Novi Sad administrativni je, kulturni, naučni, privredni i turistički centar, kao i najveći grad AP Vojvodine i centar Južnobačkog okruga. Grad je jedan od najvećih ekonomskih i kulturnih centara Srbije.
Privreda Novog Sada se uglavnom oporavila od perioda 1990-ih i naglo je ojačala nakon 2001, posle prebacivanja privrede na tercijarni sektor. Proces privatizacije državne i društvene imovine, kao i jaka privatna inicijativa, su povećali udeo privatnih preduzeća na 95% u Južnobačkom okrugu, a mala i srednja preduzeća dominiraju razvojem grada.
Značaj Novog Sada kao finansijskog centra potvrđuje veliki broj banaka,, kao što su „Vojvođanska banka“, „Erste bank“, „OTP banka“, „Meridijan banka“,„ Metals banka“ , „NLB Kontinental banka“ kao i mnoge druge. DDOR Novi Sad, je drugo najveće osiguravajuće društvo u Srbije.
Akcionarsko društvo za istraživanje, proizvodnju, preradu, distribuciju i promet nafte i naftnih derivata i istraživanje i proizvodnju prirodnog gasa “Naftna industrija Srbije” ima sedište u Novom Sadu. Novosadski sajam je jedan od simbola Grada. Delatnost Novosadskog sajma ne podrazumeva samo priređivanje sajmova i priredbi, nego, organizovanje kongresa i stručnih skupova, marketinške usluge, skladištenje robe i ugostiteljstvo. Sastavni deo Sajma su i Radio Sajam i TV Sajam InfoNet, Salon knjiga … Novosadski sajam postao je prepoznatljiv po Poljoprivrednom sajmu u maju.
Broj industrijskih zona: 7.
Slobodna zona Novi Sad.
121. Novo Brdo
Opština Novo Brdo je opština u Kosovskopomoravskom okrugu, Kosovo i Metohija, Srbija.
122. Obilić
Obilić je grad i sedište istoimene opštine u Srbiji, koji se nalazi u centralnom delu Kosova i Metohije i pripada Kosovskom upravnom okrugu.
123. Obrenovac
Obrenovac je gradsko naselje u gradskoj opštini Obrenovac u gradu Beogradu. Nalazi se na ušću reke Kolubare u reku Savu, nedaleko od glavnog grada.
Broj industrijskih zona: 2.
124. Opovo
Opština Opovo jedna je od najmanjih u AP Vojvodini, nalazi se na levoj obali reke Tamiš, u Južnobanatskom okrugu.
Opština Opovo je jedna od najmanjih opština u Vojvodini.
U opštini se gaje pretežno ratarske kulture, najviše kukuruz, razvijeno je stočarstvo, a donekle lov i ribolov.
Broj industrijskih zona: 1.
125. Orahovac
Opština Orahovac je opština u Republici Srbiji u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Prizrenskom upravnom okrugu.
126. Osečina
Opština Osečina se nalazi u zapadnoj Srbiji i pripada Kolubarskom okrugu.
70% stanovništva Opštine bavi se poljoprivrednom proizvodnjom, a teren je izuzetno pogodan za stočarstvo. Poljoprivredno zemljište čini 66% opštinske teritorije, od toga su 40% oranice, 11% pašnjaci, 6% livade i 10% voćnjaci i vinogradi. 30% teritorije je pod šumom gde je lišćarsko drveće dominantno i to cer, bukva i hrast.
Opština ima 3.300 poljoprivrednih domaćinstava koja gaje kupine, maline i šljive Požegače, kojih ima oko 800.000 stabala zasađenih na površini od 2.200ha, a prinos im je oko 16.000 t. područje je bogato lekovitim biljem i gljivama. Od ratarskih kultura gaje se kukuruz, ječam, pšenica, lucerka, detelina i ovas. Kada je o stočarstvu reč najviše se gaje ovce (26.000 grla), svinje (19.000 grla) i krave (3.500 grla).
Broj industrijskih zona: 1.
127. Odžaci
Opština Odžaci se nalazi u zapadnom delu Bačke, na levoj obali Dunava, u AP Vojvodini i teritorijalno pripada Zapadnobačkom okrugu.
Primarna grana odžačke privrede su bile poljoprivreda i industrija. Ratarska proizvodnja ostaće i dalje nosilac poljoprivredne proizvodnje. Površine pod žitaricama i stabilnost prinosa na visokom nivou isticali su na proizvodnje žitarica. Kod industrijskih kultura dolazilo je do određenih oscilacija u površinama, uglavnom, zbog otežanih uslova realizacije i manje stimulativnih otkupnih cena. Izuzetak bi predstavljala proizvodnja šećerne repe. Na stočarsku proizvodnju nepovoljno su delovala stalna tržišna kolebanja i nestabilne cene. Industrija opštine sastoji se od šest industrijskih grana: tekstilne, metalne, hemijske industrije, industrije građevinskog materijala, pozder-ploča i prehrambene industrije. Dominantni značaj je imala tekstilna industrija, ali u korist tendencioznom konstantnog pomeranja industrijske strukture u korist hemijske industrije ona je preuzela vodeću ulogu. Hemijska industrija je bila konkurentnija od tekstilne, u pogledu potražnje i cene.
Godina razvila se tekstilna, hemijska i mašinska industrija. Značajni izvozni rezultati su postignuti u hemijskoj industriji, kao i u proizvodnji i izvozu mašina i opreme za poljoprivredu, kako za domaće tako i za inostrano tržište. Na skoro 2.000 hektara šuma omogućen je razvoj lovnog turizma i privlači veliki broj stranih turista. Razvoj privrede je povećao i stopu zaposlenosti i doprineo je stvaranju boljih uslova za život građana. Privreda Odžaka orijentisana je na bivše republike Jugoslavije, ali i na zemlje Evropske unije, kao što su Nemačka, Italija i Bugarska. U Srbiji Odžaci privredno gravitiraju ka Novom Sadu i Bačkoj Palanci.
Broj industrijskih zona: 1.
128. Palilula
Opština Palilula je gradska opština Grada Beograda. Zauzima površinu od 44.661 ha, na kojoj prema popisu iz aprila 2022. godine živi 182.624 stanovnika.
Slobodna zona Beograd.
129. Palilula (Niš)
Opština Palilula je jedna od pet gradskih opština grada Niša. Površina opštine je 117,37 km², i po popisu iz 2002. godine u njoj živi 72.165 stanovnika, od čega 54.596 živi u gradskom području, a 17.569 u seoskom području.
Broj industrijskih zona: 1.
130. Pantelej
Opština Pantelej je jedna od 5 gradskih opština grada Niša, nastala 2004. godine. U skladu sa Planom lokalnog ekonomskog razvoja, intenzivno se radi na unapređenju razvoja malih i srednjih preduzeća, kako bi se izmenila socijalna i privredna slika ovog regiona.
Seosko područje odlikuje se zdravom i očuvanom okolinom. Ta prednost pogodna je za razvoj seoskog turizma zasnivanog na zdravoj hrani i nacionalnoj kuhinji. Programima seoskog turizma obuhvaćena je i zaštita i obnova kuća građenih na starinski način.
Broj industrijskih zona: 1.
131. Pančevo
Grad Pančevo nalazi se na jugu AP Vojvodine, na ušću dve reke, Tamiša u Dunav, na nadmorskoj visini od 77m i centar je Južnobanatskog okruga.
Za razvoj privrede značajnu ulogu ima geostrateški položaj, razvijena infra struktura, blizina tržišta i raspoloživa snaga. Grad Pančevo ima značajne komparativne prednosti: razvijen drumski saobraćaj, rečni i železnički saobraćaj, udaljen je samo 18 km od glavnog grada, leži na tri reke (Dunav, Tamiš i Nadel), ima luku na Dunavu, deo jadranskog naftovoda prolazi kroz naš grad, nalazi se na međunarodnom putu Beograd-Temišvar, blizu je rumunske granice i ima visokokvalifikovanu radnu snagu.
U Pančevu su razvijene sve privredne oblasti i to: industrija, poljoprivreda, građevinarstvo, industrija građevinskog materijala, trgovina, ugostiteljstvo, saobraćaj i veze, stambeno komunalna delatnost kao i finansijske i druge usluge.
Nosioci privrednog razvoja Pančeva su industrija i poljoprivreda, dok se u narednom periodu stavlja prioritet na razvoju i unapređenju turizma.
U oblasti industrije vodeće grane su: hemijska industrija, prerada nafte i naftnih derivata, metalska i elektro industrija, prehrambeno prerađivačka industrija, prerada nemetalnih minerala, industrija kože, obuće i tekstila, industrija građevinskog materijala i proizvodnja finalnih proizvoda od drveta i rezane građe.
Najrazvijenije grane poljoprivrede u Pančevu su: ratarstvo (kukuruz, pšenica, suncokret, šećerna repa, soja i uljana repica), stočarstvo, povrtarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo i u poslednje vreme organska proizvodnja.
Broj industrijskih zona: 2.
132. Paraćin
Opština se nalazi u srcu Srbije, njenom centralnom delu i teritorijalno pripada Pomoravskom okrugu.
Paraćin već duže od jednog veka nosi epitet poznatog industrijskog centra. Proizvodnja u oblasti industrije je veoma raznorodna, od proizvodnje stakla, cementa i prehrambenih proizvoda, pa do proizvodnje građevinskog materijala i elektro-energetske opreme.
Nosioci privrednog razvoja su, pored cementare kao jednog od tri „giganta“ iz vremena bivše Jugoslavije, domaća mala i srednja preduzeća, kako novoosnovana tako i ona koja su nastavila sa poslovanjem posle promene vlasničke strukture. Struktura registrovanih preduzeća prema sektoru delatnosti u opštini Paraćin pokazuje trend sličan trendovima u drugim opštinama okruga. Najveći broj registrovanih preduzeća je u oblasti trgovine, industrije, transporta i finansijskih i drugih usluga. Prema veličini najveći je broj malih preduzeća (98,7%). Što se tiče proizvodnih preduzeća, najviše ih je iz oblasti prehrambene industrije, konkretno iz oblasti proizvodnje konditorskih proizvoda, prerade mleka i mlečnih proizvoda, prerade mesa i proizvodnje mesnih prerađevina, proizvodnje sokova i alkoholnih pića. Tu su i preduzeća za proizvodnju građevinskog materijala, preradu drveta, prozvodnju metalne galanterije i proizvodnju papirne ambalaže.
Broj industrijskih zona: 1.
133. Petrovaradin
Petrovaradin je gradsko naselje u sastavu Grada Novog Sada u Južnobačkom okrugu.
U Petrovaradinu je locirana novosadska Radna zona istok, sa preduzećem „Pobeda“.
134. Petrovac na Mlavi
U severoistočnoj Srbiji, kao administrativni deo Braničevskog okruga, u području raznovrsnih prirodnih resursa, nalazi se Opština Petrovac na Mlavi.
Najvredniji prirodni potencijal Opštine su poljoprivredne površine koje se prostiru na 74% ukupne teritorije. Ovo je ratarski, stočarski, voćarski i pčelarski kraj.
Često se u letnjim mesecima organizuje prikupljanje seoskih proizvoda (kupine, jagode, maline, pečurke, puževi), kao i prikupljanje plantažnog voća, mlečnih i pčelinjih proizvoda, šumskih i plantažnih plodova, a kao najbolji vid organizovanja poljoprivrednika, sa istaknutim pčelarskim fondom, farmama svinja, goveda, živine, ratarskim i povrtarskom proizvodnjom, ponovo se u mnogim okolnim selima formiraju zemljoradničke zadruge.
Broj industrijskih zona: 1.
135. Peć
Opština Peć je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Pećkom upravnom okrugu.
136. Pećinci
Opština Pećinci nalazi se u Donjem Sremu, takozvanom Podlužju, pored reke Save, u AP Vojvodini i pripada Sremskom okrugu.
Ovo je izrazito ravničarski predeo plodne zemlje na kojem se gaje sve poljoprivredne kulture – pšenica, kukuruz, šećerna repa, suncokret, soja, a uspešni su i voćarstvo, povrtarstvo, ratarstvo i stočarstvo. Poljoprivredne površine zauzimaju 34.690, a šumske 4.648 hektara.
Fabrika šećera “Sunoko” je najveće privredno preduzeće. U sklopu Opštine je i radna zona Šimanovci u kojoj se nalaze sedišta nekoliko uspešnih kompanija, kao što su: JUB boje, PFI studio, Doncafe Group, Lagermax, Termomont, Doming i drugi.
Deo prirodnih i privrednih potencijala ove Opštine čini Obedska bara koja obiluje šumama, lovištima i izletištima. Čitavo područje bogato je geotermalnim vodama visoke temperature. U sklopu Obedske bare nalazi se i Specijalni rezervat prirode Zasavica.
Broj industrijskih zona: 5.
137. Pirot
Opština pirot ima oko 64.000 stanovnika i prostire se na površini od 1.235 km2.
Dominantne grane privrede u Opštini su: gumarska, tekstilna, prehrambena i hemijska industrija. Nosioci privrede su: „Tigar tyres“ (2.300 zaposlenih), „Tigar AD“ (2.023 zaposlenih) i IO „Prvi maj“ (1.500 zaposlenih). Prosečna cena radne snage iznosi 345 eura/mesečno (bruto). Broj radno sposobnih stanovnika iznosi 41.000, od čega 10,27% ima diplomu fakulteta ili više škole.
U Pirotu postoji tzv. Zona slobodne trgovine, sa 17 ha infrastrukturno opremljenog zemljišta. Opština ima vlasnički udeo u Slobodnoj zoni – što je jedan od prvih pravih primera privatno – javnog partnerstva u našoj zemlji. Generalnim urbanističkim planom predviđene su još 3 industrijske zone, od kojih je jedna u mešovitom vlasništvu (25 ha infrastrukturno opremljene zemlje), a druge dve u privatnom (12,9 ha i 29,6 ha).
Broj industrijskih zona: 2.
Slobodna zona Pirot.
138. Plandište
Opština Plandište nalazi se jugoistočnom delu AP Vojvodine, u Južnobanatskom okrugu, i zauzima površinu od 383 kvadratna kilometra, a centar se nalazi na nadmorskoj visini od 79m.
S obzirom na to da teritorija Opštine obiluje obradivim površinama, kanalskim potencijalima, bogatim lovnim terenima, naftnim poljima i parkovima, potencijala za razvoj itekako ima. Na toj površini preovlađuju ritska crnica i ritska smonica. One slabo propuštaju vazduh i vodu, pa je navodnjavanje neophodno. Na teritoriji Opštine najviše se gaje razne vrste žita, kukuruz i industrijske biljke.
Opština Plandište je u Srbiji mapirana kao jedna od opština sa najvećim potencijalom obnovljivih izvora energije što je i razlog za postojanje prvog registrovanog Vetro parka kod nas.
Područje Opštine Plandište raspolaže energetskim sirovinama, naftom i prirodnim gasom. Nafta se eksploatiše na naftnom polju Velika Greda i naftno polje Jermenovci. Opština Plandište je bogata i izvorima termalnih voda koji su otkriveni prilikom traganja za naftom i zemnim gasom.
Industrija predstavlja drugu najznačajniju privrednu granu u opštini Plandište. U industrijskoj proizvodnji najzastupljenije su: prehrambena, tekstilna i prerada plastičnih masa.
Broj industrijskih zona: 1.
139. Podujevo
Opština Podujevo je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Kosovskom upravnom okrugu.
140. Požarevac
Grad Požarevac nalazi se u severoistočnom delu Srbije, na raskršću triju reka – Dunava, Velike Morave i Mlave, u Braničevskom okrugu. Požarevac je značajan administrativni, ekonomski i kulturni centar Srbije, nalazi se na osamdesetak kilometara jugoistočno od Beograda.
Od industrijskih centara poznati su Koncern zdrave hrane „Bambi“, privredno društvo „Termoelektrane i kopovi“ Kostolac ( nekada Industrijsko energetski kombinat „Kostolac“), „Arriva“ (nekada TP „Litas“). Veći deo ostale, nekada razvijene industrije, snažno je uzdrman u devedesetim godinama prošlog veka, kada je veliki broj velikih privrednih subjekata propao ili značajno oslabio (Mesna industrija, „Voćeprodukt“, Fabrika stočne hrane „Stižanka“, Fabrika Šećera, Fabrika mašina „Morava“, Fabrika konfekcije „Ćeba“, „Moravka“ i dr.). U značajnom je razvoju mala privreda i građevinarstvo kao i poljoprivredna proizvodnja. Zahvaljujući činjenici da je jedan deo stanovništva seoskih naselja u okolini na radu u inostranstvu, u Požarevcu se značajno ulaže u malu privredu, građevinarstvo i u oblast usluga.
Plodna zemlja uglavnom se nalazi u stiškoj ravnici i priobalju reka, i predstavlja jedno od najvrednijih bogatstava ovog kraja. Zbog toga je poljoprivreda u Požarevcu veoma razvijena, posebno gajenje ratarskih kultura kao što su: kukuruz, pšenica, suncokret, šećerna repa, povrće i voće.
Broj industrijskih zona: 2.
141. Požega
Opština se nalazi na jugoistoku Srbije i administrativno pripada Zlatiborskog okruga.
Nekada je Požega bila vodeća opština, kada je u pitanju metalska i prehrambena industrija. Poslednje dve decenije, mnogi giganti, poput Budimke i Napretka, bili su zatvoreni. Krajem 2019. godine, Budimka je dobila novog vlasnika, a nedugo zatim i bivša fabrika nameštaja Napredak.
Opština je počela sa obezbeđivanjem zemljišta za industrijsku zonu, koja bi trebalo da obuhvati 95 hektara i koja će biti bescarinska zona.
Broj industrijskih zona: 2.
142. Preševo
Opština Preševo je brdsko-planinska oblast smeštena u Pčinjskom okrugu.
Nalazi se nadomak Koridora 10, a preko njene teritorije prolaze železnička pruga i putni pravac Beograd-Niš-Skoplje.
Razvojni potencijal Preševa prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede – stočarstva, ratarstva i voćarstva.
Poljoprivredno zemljište se prostire na 60% (16.000 ha), gde preovlađuje tradicionalna proizvodnja duvana, pšenice i kukuruza. Područje je klimatski i logistički idealno za podizanje i organizovanje voćarske proizvodnje, dok su brdsko-planinski delovi pogodni za razvoj stočarstva.
U opštini Preševo postoje prirodne predispozicije za sakupljanje i doradu, ali i mogućnosti za organizovano gajenje pojedinih vrsta lekovitog i aromatičnog bilja i šumskih plodova.
Broj industrijskih zona: 1.
143. Priboj
Opština Priboj je brdsko-planinska oblast smeštena u Zlatiborskom okrugu na tromeđi Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Tranzitno je mesto u blizini magistralnog puta M-21 Beograd-Podgorica i pruge Beograd-Bar.
Razvojni potencijal Priboja prvenstveno leži u osnaživanju drvnoprerađivačke industrije i turizma.
Pošumljeno zemljište se prostire na 64% (35.654 ha) opštine, što je veliki potencijal za razvoj industrije oslonjene na prirodne resurse, proizvodnju biomase kao i lov i šumarstvo.
Opština je pogodna za razvoj skijaškog, ali i banjskog turizma – zbog velikog broja lekovitih termomineralnih izvora. Pribojska banja je jedna od najpoznatijih banjskih turističkih destinacija u Srbiji.
Broj industrijskih zona: 1.
Slobodna zona Priboj.
144. Prizren
Opština Prizren je opština na jugu AP Kosovo i Metohija u Srbiji. Centar je Prizrenskog okruga.
145. Prijepolje
Opština Prijepolje je brdsko-planinska oblast smeštena u Zlatiborskom okrugu na tromeđi Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine.
Tranzitno je mesto prolaska magistralnih puteva M-21 i M-8 ka Crnoj Gori kao i železničke pruge Beograd-Bar.
Razvojni potencijal Prijepolja prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede kao i korišćenju prirodnih resursa – izvorišne vode i šuma.
Pošumljeno zemljište se prostire na 78% (65.523 ha) opštine, što predstavlja veliki potencijal za razvoj drvnoprerađivačke industrije, a obiluje i vodenim resursima – tokovi Lima, Mileševke i Seljašnice kao i brojni izvori pitke vode, pa je opština pogodna za razvoj poslovanja oslonjenog na prirodne resurse.
Dodatni razvojni potencijal u Prijepolju je poljoprivreda, primarno uzgoj malina. U 2014. godini pod zasadom maline je bilo oko 285,7 ha zemljišta, a ova delatnost najpopularniji je izvor samozaposlenja. Freska Belog anđela nalazi se u srednjevekovnom manastiru Mileševa nedaleko od Prijepolja, sagrađenom početkom 13. veka.
Značajna investiciona prilika u Prijepolju je industrijsko-poslovna zona „Kolovrat“ na tromeđi Srbije, Crne Gore i BiH, koja zbog granične pozicije omogućava brz logistički tretman roba, putnika i usluga. U cilju privlačenja investicija opština je razvila detaljni Vodič za investitore.
Broj industrijskih zona: 1.
146. Priština
Grad Priština je teritorijalna jedinica u Srbiji, koja se nalazi na Kosovu i Metohiji i pripada Kosovskom upravnom okrugu.
147. Prokuplje
Opština Prokuplje najveća je opština Topličkog okruga i njegov ekonomski, administrativni i kulturni centar.
Nalazi se na 20 km od Koridora 10 i 25 km od niškog aerodroma „Car Konstantin“. Kroz ovu opštinu prolazi magistralni put Niš-Priština.
Razvojni potencijal Prokuplja leži u osnaživanju poljoprivrede kao i u boljem korišćenju prirodnih resursa – izvorišne vode i šuma.
Kvalitetno poljoprivredno zemljište posebno je pogodno za razvijanje voćarstva, a opština je već veliki proizvođač „oblačinske višnje“. Prokuplje je bogato termomineralnim, podzemnim i tekućim vodama i nedovoljno iskorišćenim šumama.
U Prokuplju se organizuju kulturno-istorijske manifestacije poput „Drainčevih susreta“, međunarodna likovna kolonija „Memorijal Bože Ilića“ u znak sećanja na velikog srpskog slikara, a tokom juna održava se i sajamsko-turistička manifestacija Sabor višnjara „Dani višnje“.
Lokalna administracija obezbeđuje besplatno gradsko-građevinsko zemljište na 99 godina, dobru infrastrukturu, oslobađanje od taksi na deset godina i javno-privatna partnerstva kroz Biznis inkubator centar.
Broj industrijskih zona: 1.
148. Ražanj
Opština Ražanj se nalazi u jugoistočnoj Srbiji i pripada Nišavskom okrugu. Prostire se na površini od 289 kilometara kvadratnih, od čega poljoprivredno zemljište čini 60,1% ukupne teritorije.
Njive zauzimaju najveću teritoriju Opštine, šume su na drugom mestu po rasprostranjenosti, livade i pašnjaci na trećem, a najmanji prostor zauzimaju vinogradi i voćnjaci. Od ratarskih kultura najviše se gaje žita (56,6%) – seju se kukuruz i pšenica, a retko ovas i ječam, povrće se uzgaja za individualne potrebe i na malim površinama (9,02%), stočno krmno bilje (32,87%) i industrijsko bilje (0,14%).
U šumama je najzastupljenije lišćarsko drveće, uglavnom hrast, bagrem, bukva, jasen, javor, lipa, topola i dren, a od četinara bor i ariš. Poljoprivredne površine se prostiru na 16.926 ha, što čini 59% ukupne površine teritorije Opštine. Od povrtarskih kultura gaje se pasulj, krompir, paradajz, paprika, crni I beli luk,a od voćaka dominira šljiva sorte “stenlej”, ali i kupina, jabuka i dunja. Stočarstvo na teritoriji Opštine je razvijeno, ali stočni fond ima tendenciju opadanja. Gaje se goveda, svinje, ovce i koze.
149. Rakovica
Opština Rakovica je gradska opština Grada Beograda. Zauzima površinu od 3.036 ha, na kojoj prema popisu iz 2022. godine živi 104.456 stanovnika
Broj industrijskih zona: 14.
150. Rača
Opština Rača se nalazi u centralnom delu Republike Srbije i teritorijalno pripada Šumadijskom upravnom okrugu.
Osnovne funkcije Rače, kao polifunkcionalnog naselja, i njene opštine jesu: poljoprivredna, industrijska, zanatska, trgovinska, saobraćajna, ugostiteljsko-turistička, kulturno-prosvetna i zdravstvena. Privreda opštine Rača zasnovana je na poljoprivrednoj proizvodnji, posebno iz razloga što prirodne pogodnosti pružaju odlične uslove za razvoj savremene poljoprivrede. Ona je vodeća privredna grana po obimu proizvodnje i učešću u ukupnom nacionalnom dohotku, kao i po zaposlenosti aktivnog stanovništva. Struktura industrije račanske opštine u ovom stepenu razvoja je uglavnom heterogena.
Broj industrijskih zona: 1.
151. Raška
Opština se nalazi na ušću reke Raške u Ibar i padinama Kopaonika i Golije u jugozapadnom delu Srbije, na magistralnom putu M-22 (Ibarska magistrala).
Vodeće grane privrede su industrija i rudarstvo, turizam i poljoprivreda.
Poljoprivredno zemljište zauzima 48,1% teritorije opštine (33.285 ha). Najznačajniji proizvodi industrije zastupljeni na svetskom tržištu su magnezijum, bezalkalno stakleno vlakno i rezana građa. Rudno bogatstvo opštine je raznovrsno – kameni ugalj (2,6 miliona tona), azbest, olovo (4,4 miliona tona) i borni minerali (10,6 miliona tona).
Broj industrijskih zona: 3.
152. Rekovac
Opština Rekovac se nalazi u jugoistočnom delu centralne Srbije i pripada Pomoravskom okrugu.
Opština Rekovac je uglavnom voćarski kraj, a turizam se zasniva na seoskom i manastirskom turizmu.
Posle privatizacija propala su skoro sva preduzeća, koja su radila u opštini Rekovac, mođu kojima su :Fabrika kablova, Blagotin, podrum „Levač“, hotel „Levač“, „Kupres“, konfekcija „Trend kompani“… Jedina firma koja radi u opštini je vinarija „Vineks“ (Levački grozd), iz Belušića.
Broj industrijskih zona: 1.
153. Ruma
Opština Ruma nalazi se u centralnom delu Srema, u podnožju Fruške gore, u AP Vojvodini i teritorijalno pripada Sremskom okrugu.
Poljoprivredne površine prostiru se na 43.943 hektara, što čini 74% teritorije Opštine, dok se pod šumom nalazi 5.975 hektara. Od 17.500 domaćinstava, 7.000 se bavi poljoprivredom. Zemlja je bogata i plodna, pa se bave ratarstvom, povrtarstvom, voćarstvom i vinogradarstvom, a od 2005. godine razvija se i organska proizvodnja u Sremu. Zbog velikih prinosa ratarskih kultura postoji prehrambena industrija, a shodno tome, u Rumi postoji i Poljoprivredna škola u kojoj se obrazuju profili potrebni ovom području. Zbog čestih suša, postoje tri Rumska kanala za navodnjavanje zemljišta kao i veštačko jezero Borkovac.
Broj industrijskih zona: 5.
154. Savski venac
Opština Savski venac je gradska opština Grada Beograda. Zauzima površinu od 15,8 km². U njoj živi 39.122 stanovnika, dok duplo više ljudi u njoj radi.
155. Svilajnac
Opština Svilajnac se nalazi u jugoistočnom delu centralne Srbiji, a prema administrativno-teritorijalnoj podeli pripada Pomoravskom upravnom okrugu.
Svilajnac je oduvek bio poznati trgovački i zanatski grad. Danas je to opštinski centar u plodnoj resavskoj i moravskoj dolini. Kao značajan industrijski centar Srbije zadržao je duh starih vremena i uz razvoj zanatsva i trgovine u gradu su nikli mnogobrojni ugostiteljski objekti. I danas se ugostiteljski objekti uređuju i prilagođavaju klijenteli.
Opština Svilajnac ima dve industrijske zone, „Veliko polje“ i „Novu zonu privređivanja“. Sve lokacije su obrađene planskom i logističkom dokumentacijom i infrastrukturno su opremljene.
Svilajnac je izuzetno povoljan za investiranje zbog povoljnog geografskog položaja, neposredne blizine Pan-Evropskog koridora 10 i Autoputa E75. Od Beograda je udaljen 110km, od Kragujevca 45km, od Niša 132, a od luke na Dunavu kod Smedereva 60km. Kroz opštinu Svilajnac protiču dve reke, Velika Morava i Resava. Svilajnac poseduje razvijen sektor malih i srednjih preduzeća, brojne prirodne resurse i povoljne zemljišne uslove, zbog čega je i regionalni lider u poljoprivredi.
Broj industrijskih zona: 2.
Slobodna zona Svilajnac.
156. Svrljig
Svrljig je smešten u Niškom regionu, u kotlini između planinskih venaca Svrljiških planina koje preseca dolina Svrljiškog Timoka.
Opština se nalazi u blizini Koridora 10, na pola puta između Knjaževca i Niša, na magistralnom putu prema Zaječaru, Negotinu i Boru.
Razvojni potencijal Svrljiga prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede i prerađivačkog sektora i lovačkog i ribolovačkog turizma.
Tri četvrtine ukupne teritorije opštine čine obradive površine, dok su stočarstvo, voćarstvo i pčelarstvo najzastupljenije poljoprivredne grane.
Agencija za energetsku efikasnost je posle dvogodišnjeg ispitivanja ruže vetrova procenila lokalitet pogodnim za postavljanje vetroelektrane. Opština je takođe pogodna za razvoj ruralnog, izletničkog, lovnog i manifestacionog turizma.
Lokalni festival „Belmužijada“, koji svake godine u prvoj nedelji avgusta poseti oko 60.000 ljudi, organizuje se u cilju promocije lokalnog specijaliteta – sira belmuž, u čijoj proizvodnji učestvuju isključivo muškarci.
U opštini postoje brojne braunfild lokacije u vidu proizvodnih pogona – „Pobeda Svrljig“, „Herbogal“ – fabrika lekovitog bilja, „Progres Svrljig“ – nameštaj, kao i „Sien Svrljig“ – građevinska stolarija.
U toku je javna nabavka za izradu plana detaljne regulacije industrijske zone.
157. Senta
Opština Senta smeštena je na desnoj obali reke Tise, u severnom delu AP Vojvodine i pripada Severnobanatskom okrugu.
U XIX i XX veku pored poljoprivrede u Senti su se razvijali trgovina, zanati i prehrambena industrija. Raskršće puteva, pogodne veze sa Suboticom, Novim Sadom i Zrenjaninom čine Sentu privlačnim mestom u ovom delu Vojvodine. U razvoju privrede značajno mesto ima agro-industrijski kombinat.
Oko 60% zaposlenih je u dva sledeća sektora: prerađivačka industrija i trgovina na veliko i malo.
Broj industrijskih zona: 2.
158. Sečanj
Opština Sečanj smeštena je u centralnom delu Banata, u istočnom delu AP Vojvodine i teritorijalno pripada Srednjebanatskom okrugu.
Razvijeni su poljoprivreda, trgovina i saobraćaj. U ovom kraju 1959. godine počelo je istraživanje i eksploatacija nafte i gasa.
Sečanj krije ogromno prostranstvo mirnih banatskih voda. Vodeno prostranstvo čini šest ribnjaka koji zauzimaju 3000 ha površine ove opštine, reka Tamiš, reka Brzava i kanalska mreža Dunav-Tisa-Dunav. Tamiš je najdominantnija reka na ovom prostoru. Kao neprocenjivo prirodno bogatstvo predstavlja njen najvredniji prirodni ambijent i izuzetnu turističku vrednost.
Broj industrijskih zona: 1.
159. Sjenica
Na površini od 1.059 kilometara kvadratnih, u jugozapadnom delu Srbije, kao teritorijalni deo Zlatiborskog okruga, prostire se Opština Sjenica, jedna je od najvećih opština u Srbiji.
Sjenički kraj okružuje devet planina viših od 1.000 metara i čine ga prostrane kotline Sjeničkog, Pešterskog, Koštanskog i drugih polja.
Razvojni potencijal Sjenice prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede i stočarstva, zimskog turizma i rudarstva.
Sjenica je zbog svoje nadmorske visine, klime i zemljišnog kvaliteta lider u stočarstvu, dok su sjenički sir, sudžuk i jagnjetina, ovčja stelja i sjenički med predviđeni za zaštićenu oznaku geografskog porekla.
Kao u jednom od najhladnijih mesta u Evropi, u Sjenici se nalazi veći broj skijaških staza, ali i četiri rezervata i parka prirode zaštićena na republičkom nivou, pa je Sjenica podobna za razvoj i letnjeg rekreativnog i zimskog sportskog turizma.
U Sjenici se nalazi i Rudnik mrko-lignitskog uglja „Štavalj”, čije se rezerve procenjuju najmanje na 190 miliona tona. Nabavka savremenije opreme omogućila bi bolju eksploataciju, a planira se i izgradnja termoelektrane snage 350 megavata, koja će strujom snabdevati celu zapadnu Srbiju.
160. Smederevo
Grad Smederevo se nalazi na obali Dunava, u severoistočnom delu Republike Srbije i predstavlja administrativni, ekonomski, privredni i kulturni centar Podunavskog okruga.
Početak industrije u Smederevu vezan je za podizanje prve livnice 1879. godine čiji je vlasnik bio Petar Nešić. Ali tek tridesetak godina kasnije, početkom XX veka, stvoreni su uslovi za prerastanje Smedereva iz pretežno zanatsko-trgovačke varoši u privredno-industrijski centar ovog dela Srbije. Osnivaju se prve radionice i fabrike koje će godinama potom izrasti u značajne privredne subjekte. Pokazalo se da Smederevo ne samo prema svom položaju, već i prema različitim odlikama predstavlja godinama unazad idealno mesto za stvaranje preduzeća i fabrika različitih delatnosti. Kao dokaz svedoče različite fabrike koje su nekada postojale i danas postoje samo u Smederevu.
Geografski položaj, dostupnost glavnih putnih i železničkih saobraćajnica, ali i luka na Dunavu u koju pristižu brodovi sa Crnog mora, čini Smederevo gradom koji može da odgovori na zahteve industrije.
U industrijskom parku Smederevo, koji je podcelina industrijske zone u Smederevu, trenutno posluje šest firmi.
Broj industrijskih zona: 2.
Slobodna zona Smederevo.
161. Smederevska Palanka
Opština Smederevska Palanka nalazi se u centralnoj Srbiji, teritorijalno pripada Podunavskom okrugu i zauzima severoistočni deo Šumadije i u slivu je reke Jasenice.
U privrednoj strukturi opštine Smederevska Palanka tradicionalno važne delatnosti su poljoprivreda i prerađivačka industrija, pre svega mašinska i metalska industrija, proizvodnja građevinskog materijala, i različite oblasti prehrambene industrije. Okosnicu razvoja je decenijama predstavljao Goša holding, a nakon privatizacije neki delovi ovog holdinga su nastavili uspešno da posluju. Prepoznatljivo preduzeće je bio i „Palanački kiseljak“, sa mineralnom vodom „Karađorđe“, koje je više puta menjalo vlasnike nakon privatizacije.
U 2021. godini poslovalo je 2.223 aktivnih privrednik subjekata, i to 1.820 preduzetnika i 403 privrednih društava . Broj aktivnih preduzetničkih radnji na 1.000 stanovnika iznosio je 41, što je u skladu kako sa republičkim prosekom. Nasuprot tome, pokazatelj broja privrednih društava na 1.000 stanovnika, koji u opštini Smederevska Palanka iznosi 9, značajno je niži od nacionalnog nivoa.
Na širem području opštine nalazi se i nekoliko značajnih hidrografskih pojava među kojima je najznačajniji izvor mineralne vode i dva izvora termomineralne vode na Kiseljaku, koji se nalazi na levoj obali reke Kubršnice.
162. Sokobanja
Na površini od 525 kilometara kvadratnih, u centralnom delu istočne Srbije, kao teritorijalni deo Zaječarskog okruga, prostire se Opština Sokobanja.
Sokobanja je prva ekološka opština u Srbiji i ima najdužu tradiciju razvoja banjskog turizma. Početak organizovanog turizma računa se od 1837. godine kada je Knjaz Miloš izdao prvi uput, tj. vaučer zastavniku Lazareviću za boravak i lečenje u Sokobanji.
Sokobanja nema razvijenu privredu, osim turističke, tako da je celokupni privredni razvoj ove opštine podređen upravo turizmu. Taj razvoj zasniva se, kako na povoljnom turističko – geografskom položaju tako i na bogatstvu prirodnih i antropogenih motiva. Primarni turistički motiv Sokobanje zasnovan je na kompleksu klimatskih i hidrografskih vrednosti.
Sokobanja obiluje mnogobrojnim izletištima kao što su Lepterija, Izvor reke Moravice, Seselačka pećina, Bovansko jezero, Vrmdžansko jezero, Borići, Izletišta Grudno i Očno, Kalinovica, planina Rtanj…
Sokobanja poseduje šest termomineralnih izvora koji se koriste u lečenju različitih oboljenja . Osim toga ovi izvori pogoduju prevenciji, pa se poslednjih godina sve više koriste i za odmor i rekreaciju turista.
163. Sombor
Grad Sombor se nalazi na krajnjem severozapadu AP Vojvodine i administrativni je centar Zapadnobačkog okruga.
Grad Sombor je nosilac sertifikata BFC SEE (Business Friendly Certificate South East Europe), koji dodeljuje Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED). Ovaj sertifikat potvrđuje da u gradu postoji povoljna poslovna klima.
Dominantne grane privrede: trgovina, prerađivačka industrija, poljoprivreda, građevinarstvo, saobraćaj.
Po učešću, u strukturi gradske privrede, polovinom sedamdesetih godina prošlog veka, najviše se isticala oblast poljoprivrede (45%), potom industrije (23,7%) i trgovine i ugostiteljstva (13,2%), a ostale privredne grane učestvovale su sa 18.1%. Sombor je, prema standardu i kvalitetu života svojih građana, tada bio među razvijenijim gradovima i opštinama u nekadašnjoj Jugoslaviji. U periodu tranzicije došlo do opadanja privredne i ekonomske snage grada, a privatizacija nekada snažnih somborskih industrijskih preduzeća završavala je, mahom, njihovim gašenjem i povećanjem broja nezaposlenih. Nestankom velikih preduzeća iz vremena socijalizma, gradska privreda danas se oslanja na delatnost preko hiljadu malih i srednjih preduzeća.
Broj industrijskih zona: 1.
164. Sopot
Opština Sopot je gradska opština Grada Beograda. Zauzima površinu od 27.075 ha, na kojoj prema podacima sa poslednjeg popisa 2022. godine živi 19.026 stanovnika.
Broj industrijskih zona: 4.
165. Srbica
Opština Srbica je opština u Kosovskomitrovačkom okrugu u Srbiji, koja se nalazi na severnom delu AP Kosovo i Metohija.
166. Srbobran
Opština Srbobran se nalazi u središnjem delu Bačke, u AP Vojvodini i pripada Južnobačkom okrugu.
Opština Srbobran se nalazi u centralnom delu Vojvodine na 33 km od Novog Sada, oko 100 km od Beograda. Kroz teritoriju naše opštine prolazi auto put E-75, magistralni putevi M3 i M22, kao i regionalni putevi R129 i R120. Kroz teritoriju opštine prolazi i Kanal DTD., kroz koji do luke Bezdan mogu prolaziti Barže nosivosti 1000 tona, gaza 2,2 m.
Na teritoriji opštine zastupljena je poljoprivreda, proizvodnja nameštaja, proizvodnja izolacionog materijala i prehrambena industrija…
Geografski položaj Opštine, sirovinska osnova za prehrambenu industriju, putna mreža i blizina grada predstavlja preduslov za izgradnju industrijskih objekata na teritoriji opštine.
Broj industrijskih zona: 18.
167. Sremska Mitrovica
Regionalni, privredni i administrativni centar Sremska Mitrovica nalazi se u severozapadnom delu Srbije i jugozapadnom delu AP Vojvodine, u Sremskom okrugu.
Opštinu čini više seoskih naselja u kojima se stanovništvo bavi poljoprivrednom proizvodnjom i stočarstvom. Kao i u celom Sremu zemljište je pogodno za gajenje visokorodnih sorti kukuruza, žitarica, krmnog bilja, suncokreta, šećerne repe, duvana i ostalih ratarskih biljaka Zastupljeni su i povrtarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo. U Mačvanskom delu Opštine sve više se gaji povrće kako na otvorenom, tako i na zatvorenom prostoru (plastenicima).
Broj industrijskih zona: 4.
168. Sremski Karlovci
Opština Sremski Karlovci geografski je smeštena u Sremu, na desnoj obali Dunava, u AP Vojvodini, u Južnobačkom okrugu i u svojim okvirima, ima samo jedno, istoimeno, naseljeno mesto.
Vinogradarstvo je specifičnost Opštine, a kraj je poznat po dobrim i kvalitetnim vinima. Specijalitet je Bermet, tradicionalno desertno aromatično vino, koje svoj ukus duguje aromatičnim biljkama, začinima i suvom voću koji se koriste u proizvodnji. Bečki dvor je od karlovačkih vinara kupovao napitak po visokim cenama i to unapred, a od sredine XIX veka, Bermet se izvozio u Ameriku. Drugi prepoznatljiv proizvod kraja je kuglof koji se u Sremskim Karlovcima sprema na skoro 400 različitih načina.
169. Stara Pazova
Opština Stara Pazova nalazi se u AP Vojvodini, u jugoistočnom delu Srema i pripada Sremskom okrugu.
Opština Stara Pazova je već decenijama poznata po privatnom preduzetništvu. Pre više od 40 godina otvorene su mnogobrojne zanatske radnje koje su Staru Pazovu učinile jednom od prvih i najuspešnijih u oblasti male privrede u bivšoj Jugoslaviji. Danas u opštini postoji preko 1.000 privatnih preduzeća i preko 3.000 preduzetničkih radnji.
U opštini su zastupljene raznovrsne industrijske delatnosti: metaloprerađivačka, metalska, plastičarska, gumarska, drvnoprerađivačka, građevinarstvo i druge.
Zahvaljujući visoko kvalitetnoj plodnoj zemlji i izuzetno povoljnim klimatskim uslovima, poljoprivreda je veoma razvijena. Na teritoriji opštine nalazi se oko 30.000 ha obradivih površina. Osnovno opredeljenje u poljoprivredi je ratarstvo – pšenica, kukuruz, suncokret, ječam, soja, šećerna repa, ali je zastupljeno i stočarstvo i to pre svega uzgoj goveda, krava i svinja.
Broj industrijskih zona: 8.
170. Stari grad
Opština Stari grad je gradska opština Grada Beograda. Zauzima površinu od 698 ha. Prema podacima sa poslednjeg popisa 2022. godine u opštini je živelo 44.737 stanovnika.
171. Stragari
172. Subotica
Grad Subotica nalazi se na krajnjem severu Republike Srbije, uz samu granicu sa Republikom Mađarskom. Administrativni je centar Severnobačkog okruga i drugi grad po broju stanovnika u AP Vojvodini.
Pored razvijene prehrambene industrije u Subotici je razvijena hemijska i elektro industrija, proizvodnja i remont železničkih vagona i tekstilna industrija. Jezero Palić (8 km od Subotice) i Ludoško jezero (4 km istočno od Palića) privlačne su prirodne lepote s izletištima, lovnim i ribolovnim reonima. U Subotičkoj peščari kraj bogatih vinograda i voćnjaka ima terena za lov.
Peščana stepa sa plodnim voćnjacima i vinogradima, nalazi se severno od grada i poljoprivreda se razvija na njenim crnicama. U subotičkim selima i na salašima, u poslednjih nekoliko godina, ima sve više stoke (naročito ovaca i koza) i modernih farmi, ali je ratarstvo u ovom kraju takođe razvijeno. Individualna gazdinstva i poljoprivredna preduzeća su dva organizaciona oblika poljoprivrednih gazdinstava koji karakterišu poljoprivredu Subotice. 2/3 od ukupnih zemljišnih kapaciteta obrađuju individualna poljoprivredna gazdinstva, dok prosečna veličina poseda iznosi oko 4 ha sa većim brojem parcela koje nisu povezane.
Broj industrijskih zona: 2.
Slobodna zona Subotica.
173. Suva Reka
Opština Suva Reka je opština u Republici Srbiji u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Prizrenskom upravnom okrugu.
174. Surdulica
Opština Surdulica je brdsko-planinska pogranična oblast prema Republici Bugarskoj, smeštena u Pčinjskom okrugu, u jugoistočnoj Srbiji.
Od auto-puta E-75 udaljena je 10 km, a kroz opštinu prolazi put B reda ka Bugarskoj.
Najvažniji razvojni potencijal opštine Surdulica čine Vlasina i Vlasinsko jezero i razvoj komplementarnih privrednih delatnosti – turizma i poljoprivrede.
Kako je Vlasina predeo izuzetnih odlika sa bogatom florom i faunom, koji se prostire na 12.741 ha, Republika Srbija je ovo područje označila kao prioritetnu oblast za razvoj turizma. U skladu sa tim izrađena je planska i tehnička dokumentacija koja će omogućiti razvoj i izgradnju infrastrukture, očuvanje prirodnih resursa i valorizaciju potencijala ovog područja.
Broj industrijskih zona: 1.
175. Surčin
Opština Surčin je sedamnaesta gradska opština Grada Beograda. Formirana je 2004. izdvajanjem iz Opštine Zemun na površini od 28.485 hektara živi 45.452 stanovnika.
Broj industrijskih zona: 5.
176. Temerin
Opština Temerin smeštena je u jugoistočnom delu Bačke, u AP Vojvodini, u Južnobačkom okrugu.
U najznačajnije privredne delatnosti opštine Temerin spadaju: proizvodnja raznovrsne robe, promet robe, usluge i prevoz roba i putnika.
Poljoprivreda po prihodima koje ostvaruje predstavlja važnu privrednu granu. Temerinska opština raspolaže sa 15.748 hektara poljoprivrednih površina što predstavlja 92,8% od ukupne površine opštine. Najveći deo obradivih površina predstavljaju oranice i bašte. Voćnjaci i vinogradi zauzimaju površinu od oko 100 hektara.
Ratarstvo je najvažnija grana poljoprivrede u Opštini. Kada je reč o stočarstvu, zastupljen je uzgoj svinja i goveda.
177. Titel
Opština Titel leži na krajnjem jugoistoku Bačke (Šajkaška), između Dunava i Tise, u AP Vojvodini, u Južnobačkom okrugu.
Poljoprivredna proizvodnja čini 65% bruto dohotka Opštine. Najzastupljenija je ratarska proizvodnja, ali postoje i stočarska i povrtarska. Razvijeni su i tereni za lov i ribolov. Opština i region imaju sve preduslove za stabilnu i profitabilnu poljoprivrednu proizvodnju. Izrazite su mogućnosti za doradu i preradu poljoprivrednih proizvoda. Uz značajna ulaganja poljoprivreda bi mogla postati jedan od najznačajnijih pokretačkih faktora u razvoju opštine.
U opštinskoj industriji privređuje nekoliko manjih i srednjih preduzeća kao što su: fabrika plastičnih masa, ciglana, fabrika stolarije, proizvodnja čamaca…
Broj industrijskih zona: 2.
178. Topola
Opština Topola se nalazi u centralnoj Srbiji, u podnožju brda Oplenac i teritorijalno pripada Šumadijskom upravnom okrugu.
Poljoprivreda je osnovna privredna delatnost na području opštine Topola. Prema podacima koji se odnose na 2005. godinu na sektor poljoprivrede se odnosilo 49,6% ukupnog narodnog dohotka opštine. Prirodne predispozicije i blizina beogradskog tržišta su uslovili da je veliki broj poljoprivrednih delatnosti razvijen. Stočarstvo i voćarstvo imaju najznačajniju ulogu u poljoprivrednim aktivnostima Topole. Oranične površine najvećim delom se koriste za proizvodnju žita, a potrebe za kabastom stočnom hranom razlog su i povećanja površina pod krmnim biljem. Voćarstvo i vinogradarstvo su osnovne proizvodnje u velikom delu opštine (Rudnički i Podrudnički kraj).
Ako se posmatra struktura preduzeća u opštini Topola prema sektorima delatnosti može se konstatovati da je najveći broj preduzeća opštine registrovan u okviru sektora trgovine – 42,6%. Na sektor prerađivačke industrije odnosi se 27,9% svih preduzeća opštine, među kojima je najviše onih koji posluju u okviru podsektora proizvodnje prehrambenih proizvoda i pića, odnosno podsektora proizvodnje metalnih proizvoda
Broj industrijskih zona: 8.
179. Trgovište
Trgovište je opština koja se nalazi na krajnjem jugoistoku Republike Srbije i teritorijalno pripada Pčinjskom okrugu.
Opština Trgovište je brdsko-planinska oblast uz granicu sa Makedonijom, a graniči se sa opštinama Bosilegrad, Vranje i Bujanovac.
Povezana je sa Koridorom 10 regionalnim putem R-125. Sam centar opštine Trgovište smešten je na ušću triju reka: Tripušnica, Kozjedolske i Lesničke reke, od kojih nastaje reka Pčinja, koja se uliva u Vardar.
Razvojni potencijal Trgovišta prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede, šumarstva i razvoju ruralnog turizma.
Poljoprivredne površine, koje se prostiru na 56,6% opštine (20.793 ha) i povoljna klima osnova su za razvoj voćarstva, povrtarstva, sakupljanja šumskih plodova, pčelarstva i stočarstva. Prednost opštine čine i nezagađena prirodna sredina, povoljni klimatski uslovi, hidrografski potencijal reke Pčinje i njenih pritoka i potencijal planinskih predela (flora, fauna, seoska naselja).
180. Trstenik
Opština Trstenik se nalazi u centralnoj Srbiji, u zapadnom delu kruševačke kotline i teritorijalno pripada Rasinskom okrugu.
Jedan od najznačajnijih prirodnih resursa je poljoprivredno zemljište na koje otpada preko 60% ukupne opštinske teritorije. Poljoprivrednom proizvodnjom se bavi više od 35% stanovništva, a razvijeni su povrtarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo, dok je stočni fond smanjen. Od povrtarskih vrsta najčešće se gaje šargarepa, karfiol, krastavci, crni luk, srebrenjak, zelena salata, paradajz, paprika, celer, a zastupljeni su i proizvodnja na otvorenom, kao i u plastenicima. U voćarstvu dominiraju grožđe, šljive, jabuke, kupine, maline i jagode. U ratarstvu najviše se proizvode kukuruz i pšenica, ali ratarska proizvodnja nije komercijalna, već služi za sopstvene potrebe.
Broj industrijskih zona: 1.
181. Tutin
Opština se nalazi u jugozapadnom delu Srbije, u Raškom okrugu, do kojeg vode i Jadranska i Ibarska magistrala.
Budući na 1.000 m nadmorske visine, sa planinskom klimom i brojnim rekama, Tutin ima značajan potencijal za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora – vetroelektrana i mini-hidroelektrana, a zatim i za pospešivanje poljoprivrede, stočarstva i drvne industrije.
Vodne resurse čine reke Ibar, Vidrenjak, Godulja, Crna rijeka, Đerekarska reka, Sebečevska reka kao i jezero Gazivode kod Ribarića, koje se na teritoriji Tutina prostire dužinom od 7 km.
Poljoprivredno zemljište je najobimniji prirodni resurs i obuhvata 53% (39.273 ha) ukupne teritorije opštine. Šume, kao drugi najvažniji resurs, obezbeđuju opštini dugogodišnju tradiciju u proizvodnji tapaciranog nameštaja i drugih proizvoda na bazi drveta.
Visoke šume na teritoriji opštine Tutin zauzimaju prostor od 32,5%, dok se pašnjaci prostiru na 53,9%, livade na 33,2%, oranice i bašte na 12,1%, a voćnjaci na 0,8%. Od poljoprivrednih kultura najzastupljenija su planinska žita – ovas i ječam, od povrća se najviše gaje krompir i pasulj, a od voća šljiva i jabuka. 87,1% obradivih površina pogodno je za stočarstvo, ali zbog nedostatka prerađivačkih kapaciteta, kao i usitnjenosti poseda, stočarstvo nije na zadovoljavajućem nivou. Od ukupnog poljoprivrednog stanovništva, 52,7% aktivno se bavi nekom poljoprivrednom granom, a od istog tog ukupnog poljoprivrednog stanovništva, 97% su individualni poljoprivrednici. Kada je reč o ratarskim parcelama, njih je u Opštini malo, usitnjene su i obrađuju se na tradicionalan način.
182. Ćićevac
Opština Ćićevac se nalazi u centralnoj Srbiji, teritorijalno pripada Rasinskom okrugu i smeštena je u njegovom severoistočnom delu, na desnoj obali Velike Morave.
Glavne privredne grane: poljoprivreda, drvoprerađivačka industrija, građevinarstvo.
Dobar geografski položaj, blizina koridora 10, vodni resursi i turistički potencijali bogate istorijske prošlosti i prirodnih odlika, prednosti su koje opštinu Ćićevac čine interesantnom za potencijalne investitore.
Broj industrijskih zona: 1.
183. Ćuprija
Opština Ćuprija se nalazi u centralnom delu Srbije i teritorijalno pripada Pomoravskom okrugu.
Dolina Velike Morave oduvek je bila pogodna za bavljenje poljoprivredom, pa ne čudi da je, u prošlosti, zemljoradnja bila osnovno zanimanje većeg dela stanovništva Opštine. Postoji podatak da je 1867. godine u Ćupriji bilo više od dve trećine zemljoradnika, a Opština je sve do druge polovine XX veka imala izrazito agrarni karakter. Ukupna poljoprivredna površina na teritoriji Opštine iznosi 28.738 hektara. Privatni sektor je nosilac poljoprivredne proizvodnje, a ovde je registrovano ukupno 1.570 poljoprivrednih gazdinstava.
Za pretežno ratarsku proizvodnju obrađuje se oko 19.413 hektara, a u strukturi setvenih površina najzastupljenije su žitarice sa 65%, dok od kultura dominiraju kukuruz merkalni i pšenica. Prinos pšenice je oko 4 tone po hektaru. Na 830 hektara obavlja se voćarska proizvodnja u kojoj je dominantna kultura šljiva. U proseku se godišnje proizvede oko 600 tona šljive. Vrtovi su najzastupljeniji u povrtarskoj proizvodnji, a pasulj, krompir i paprika su najčešće povrtarske kulture. Vinogradi se prostiru na površini od oko 470 hektara. Na ćuprijskoj opštini registrovano je oko 20 stočnih farmi, a PPD Dobričevo raspolaže sa 8.000 krmača, blizu 1.000 koza i 400 muznih krava, a postoje i objekti za preradu mesa i izradu mesnih proizvoda.
Broj industrijskih zona: 1.
184. Ub
Opština Ub se nalazi na severozapadu Srbije i pripada Kolubarskom okrugu.
Struktura poljoprivredne proizvodnje u Opštini izuzetno je raznolika, pa su tako prisutni svi vidovi proizvodnje, ali u najvećoj meri za potrebe samog domaćinstva. Ovde dominiraju nespecijalizovani, sitni poljoprivredni proizvođači, koji nemaju jasne, niti poslovne, niti tržišne orijentacije, a većina poljoprivrednih domaćinstava nije registrovana.
Obradivo poljoprivredno zemljište čini 72,16% ili 32.955 ha ukupne teritorije Opštine, a 89,42% ili 29.470 ha obradivih površina otpada na njive i vrtove. Gajenje žitarica (kukuruza i pšenice) najzastupljenija je delatnost u opštini Ub. Na površini od 1.953 ha ili 4,65% nalaze se vinogradi i voćnjaci, dok se livade prostiru na 1.953 ha ili 5,93%.
Opština Ub ima dobru i razvijenu saobraćajnu infrastrukturu, a magistralnim putevima M-4, M-19, M-21 i M-22 povezana je sa svim gradovima u Srbiji. Od aerodroma “Nikola Tesla” udaljena je oko 50 km, a od železničke pruge u Lajkovcu 6 km. Opština ima železničku prugu namenjenu industriji, koja se koristi za potrebe površinskih kopova lignita “Kolubara”.
Na području Opštine postoje nalazišta nemetaličke mineralne sirovine, kao što su kvarcni pesak, glina, krečnjak i manje količine metaličke sirovine. Od energetskih sirovina najznačajnija su ležišta lignita, koja se eksploatišu, a vrše se i ispitivanja novih kopova.
Broj industrijskih zona: 1.
185. Užice
Grad Užice nalazi se u Zapadnoj Srbiji i administrativni je centar Zlatiborskog okruga.
Najzastupljenije grane poljoprivrede su stočarstvo (govedarstvo i ovčarstvo), voćarstvo (šljive, jabuke i maline) i ratarstvo (krompir). Sve veća pažnja poklanja se gajenju i sakupljanju lekovitog bilja i šumskih plodova. Kada je reč o hrani sa prostora Užica, specifičnost kraja je tradicionalna proizvodnja suhomesnatih proizvoda, a najpoznatiji su užički pršut i prerađevine od mleka. Poslednjih godina razvija se i uzgoj ribe (pastrmke). Na tom brdsko-planinskom području proizvodi se i kvalitetan med.
Užice je centar ekonomskog razvoja regiona. Industrije koje se najviše razvijaju su obojena metalurgija i tekstilna industrija. Užice sa opštinom obezbeđuje 30% ukupne proizvodnje u celom regionu, a najveći deo proizvodnje se izvozi.Pored industrije, u Užicu se razvijaju i industrije kao što su izgradnja kuća i civilnih ustanova, saobraćaj, trgovina, poljoprivreda, bankarstvo, medicinska nega itd.
Broj industrijskih zona: 1.
Slobodna zona Užice.
186. Uroševac
Opština Uroševac je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Kosovskom upravnom okrugu.
187. Crveni krst
Opština Crveni krst je gradska opština grada Niša.
Broj industrijskih zona: 1.
188. Crna Trava
Opština Crna Trava je planinsko područje smešteno u Jablaničkom okrugu, u gornjem i srednjem delu sliva reke Vlasine.
Geografski položaj je čini izolovanom u odnosu na glavne saobraćajne koridore, a važnija komunikacija je drumska veza sa Leskovcem (put R-122) i Surdulicom, preko koje se povezuje sa auto-putem E-75.
Razvojni potencijal opštine prvenstveno leži u osnaživanju poljoprivrede, korišćenju prirodnih resursa šuma i voda, kao i mineralnih sirovina.
Više od 40% teritorije opštine (13.537 ha) čine livade i pašnjaci bogati lekovitim biljem, divljim voćem i šumskim plodovima, a pošto je sredina ekološki čista, postoji potencijal za proizvodnju organske hrane i izgradnju ekološki obnovljivih izvora energije, poput mini-hidroelektrana.
Crna Trava je okružena planinama poznatim po stoletnim bukovim nastanima, na kojima se nalaze i tri lovna rezervata bogata lovnom divljači.
Broj industrijskih zona: 1.
189. Čajetina
Opština Čajetina nalazi se u jugozapadnom delu Srbije i deo je Zlatiborskog okruga.
Najvažnije grane privrede u Opštini su turizam i poljoprivreda. Stanovništvo se bavi stočarstvom, a Opština broji 6.185 grla goveda, 23.790 ovaca, 5.506 svinja, 603 koze i 3.565 pčelinjih društava. U državnoj svojini nalazi se 9.341 ha, a broj registrovanih domaćinstava iznosi 2.894. Industrijsko bilje zasađeno je na 2 ha, pod žitom se nalazi 299 ha, oranice i baste na 863 ha, šljive su zasađene na 898, jabuke na 90, maline na 60, a mahunarke na 91 ha.
Ukupno poljoprivredno zemljište, koje se koristi na teritoriji opštine Čajetina iznosi 23.483 ha. Opština ima dve registrovane mlekare koje otkupe 338 tona mleka na mesečnom nivou, a 33 proizvođača mesa imaju proizvodnju oko 2,5 tona na mesečnom nivou. Godišnje se otkupi oko 260 t voća, najviše malina, oko 95%, a ostalo su crna ribizla i kupina. S obzirom na to da je 1/3 Opštine pokrivena šumom, razvijena je drvno-prerađivačka industrija.
Broj industrijskih zona: 1.
190. Čačak
Grad Čačak se nalazi u središnjem delu centralne Srbije i administrativni je centar Moravičkog okruga.
191. Čoka
Opština Čoka nalazi se u severoistočnom delu AP Vojvodine i pripada Severnobanatskom okrugu.
Osnovne privredne grane u opštini Čoka su: poljoprivredna proizvodnja, a naročito stočarstvo, povrtarstvo i gajenje lekovitog bilja, prehrambena industrija (industrija mesa, industrija mleka i proizvodnja vina), metalska industrija, primarna prerada duvana i proizvodnja proizvoda od plastike.
U ratarskoj proizvodnji kukuruz zauzima najveće površine. Isključivo se koristi za stočnu hranu, industrijska proizvodnja nije prisutna. Gajenje lekovitog bilja 300ha, duvana 200ha – ima dugu tradiciju, međutim u zadnje vreme smanjila se proizvodnja, zbog nesigurnog tržišta. Najviše se gaji menta, kamilica. Proizvodnja povrća se odvija u plastenicima, proteklih godina se primetno počelo razvijati ova vrsta proizvodnje.
192. Čukarica
Opština Čukarica je gradska opština Grada Beograda. Zauzima površinu od 15.650 ha. Prema podacima sa poslednjeg popisa 2022. godine u opštini je živelo 175.793 stanovnika.
193. Šabac
Grad Šabac se nalazi u severozapadnom delu centralne Srbije, na desnoj obali reke Save i predstavlja administrativni, ekonomski i kulturni centar Mačvanskog okruga.
Zahvaljujući plodnom zemljištu Mačve, povoljnoj panonskoj kontinentalnoj klimi u severnim delovima i planinskoj klimi na jugu i jugozapadu, prirodnom hidrografskom potencijalu reka Save i Drine sa kanalskom mrežom i bogatstvom podzemnih pijaćih i geotermalnih voda, Šabac ima velike potencijale u poljoprivrednoj proizvodnji svih ratarskih, povrtarskih i voćarskih kultura.
Čak 76,13% od ukupne površine teritorije grada Šapca čini poljoprivredno zemljište. Obradivo zemljište se prostire na 57.833 ha, pašnjaci i livade zauzimaju 2.297 ha, a ribnjaci, bare i trstici 351 ha. Ratarska proizvodnja zastupljena je na 48.000 ha, a pod povrćem se nalazi 5.200 ha.
Grad Šabac u svom vlasništvu ima jednu od najvećih industrijskih zona u regionu – Severozapadnu radnu zonu koja se prostire na 600 ha zemljišta.
Slobodna zona u Šapcu, prostire se na ukupno 243 ha i to na dve lokacije. Lokacija 1 nalazi se u okviru Istočne industrijske zone, na lokaciji Robno transportnog centra „Šabac“. Zauzima 35 ha i predviđena je za braunfild investicije. Lokacija 2 nalazi se u okviru Severzapadne radne zone, na površini od 208 ha i predviđena je za grinfild investicije.
Broj industrijskih zona: 2.
Slobodna zona Šabac.
194. Šid
Opština Šid se nalazi u jugozapadnom delu AP Vojvodine, pripada Sremskom okrugu i predstavlja drugu po veličini opštinu na ovoj teritoriji.
Prehrambena, hemijska, tekstilna i industrija za preradu drveta, nosioci su industrijske proizvodnje u Opštini, ali kada je reč o poljoprivredi, ona je i danas dominantna privredna grana i jedan od stubova privrednog razvoja. Opština Šid se prostire na 687 kilometara kvadratnih od čega oranice zauzimaju preko 40.000 hektara, šume 22.000, a ostatak otpada na livade, pašnjake i neplodna zemljišta.
Ova teritorija, po šumskim površinama, spada u red najbogatijih u Vojvodini. Poljoprivreda i šumarstvo ovde su najstarija zanimanja, što ne čudi, s obzirom na to da je reč o vrlo kvalitetnom zemljištu. Šid raspolaže velikim vinskim podrumom i voćarsko vinogradarski je kraj. Za svoj razvitak, može se reći, Opština raspolaže povoljnim privredno-geografskim i saobraćajnim uslovima.
Broj industrijskih zona: 1.
195. Štimlje
Opština Štimlje je opština u Republici Srbiji, u AP Kosovo i Metohija, koja pripada Kosovskom upravnom okrugu.
196. Štrpce
Štrpce – centar opštine istog naziva, Štrpce je smešteno na jugu Kosova i Metohije i samim tim spada pod Kosovski upravni okrug.